zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Priorita: OPŽP v národních parcích

10.07.2014
Chráněná území
Priorita: OPŽP v národních parcích

Červnová Priorita přináší obsáhlý text o tom, jak to chodí na území našich čtyř národních parků v souvislosti s čerpáním dotací nejen z Operačního programu Životní prostředí.

Text ukazuje, že význam podpory z evropských fondů, ale i z národních programů si plně uvědomují jak správy národních parků, tak města a obce v nich. Je přirozené, že k nejvíce využívaným operačním programům patří v tomto případě Operační program Životní prostředí. Jeho nabídku si pochvalují jak zástupci národních parků, tak starostové měst a obcí na území parků nebo v blízkosti parků.

Bez zajímavosti však není zjištění, že čerpání dotací sice správám národních parků i obcím a městům v nich pomáhá, ovšem kvalitní život v našich národních parcích nezajistí. Starostové zejména menších obcí si stěžují na mnohá omezení, která jim režim národního parku způsobuje, a ještě více kritizují takřka nulový rozvoj podnikání na území jejich obcí. Zmiňují se i o nedostatku turistů... Nedostatek podnikání v obci přímo obecní příjmy snižuje. Běžné také je, že mnozí podnikatelé, kteří na území našich národních parků přesto působí, sídlí raději zcela mimo národní parky. Přesouvají se hlavně ve velkých měst. Podle starostů z národních parků je to způsobeno tím, že podnikatelé mají mnohem větší jistotu, že je nenavštíví zaměstnanci finančních úřadů. Pravděpodobnost kontroly ze strany finančního úřadu je ve velkém městě mnohem menší než v malé obci uprostřed hvozdů.

V červnové Prioritě je také článek o jednání Monitorovacího výboru Operačního programu Životní prostředí a o závěrech Výroční zprávy Operačního programu Životní prostředí za loňský rok.

Priorita č. 6/2014

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí