zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová zelená úsporámzjednoduší administraci a poskytne více peněz na projekty

11.07.2014
Dotace
Nová zelená úsporámzjednoduší administraci a poskytne více peněz na projekty

Ministerstvo životního prostředí dnes upravilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Dochází k navýšení příspěvku na projekt a ke zjednodušení podmínek. Šance pro budovy snahu o zvýšení přitažlivosti programu pro žadatelejednoznačně vítá.Zároveň považuje za důležité, že nedošlo k úpravě míry dotace a hlavních parametrů programu a je zachována jeho stabilita a předvídatelnost.

Program Nová zelená úsporám, který Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo 1. dubna, je zhruba v polovině. Zájem o něj ale není tak velký, jak si MŽP představovalo. Byť řada projektů je v přípravě, hodně zájemců odrazujesložitá administrativa. Ministerstvo chcenyní program zjednodušit, zatraktivnit a čerpání peněz tak urychlit.

"Potřebujeme Novou zelenou úsporám rozhýbat, takže vítáme plánované zjednodušení administrativy či větší medializaci programu. Příliv investic do energeticky úsporného stavebnictví má dle řady studií[1]velké multiplikační efekty do české ekonomiky. Absorpční kapacitu jen v segmentu rodinných domů odhadujeme na 4 až 7 miliard ročně. K tomuto číslu bychom se ideálně měli blížit," komentoval návrhy ministerstva ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Jedním z konkrétních opatření, které ministerstvo navrhuje, je navýšení dotace na zpracování projektu z 10 na 20 tisíc korun. "To je jednoznačně krok správným směrem, projekt žadatele vyjde i na 40 tisíc korun a jeho cena je dle našich informací pro mnoho lidí bariérou podání žádosti," uvažuje Holub. Žadatelé také nově nebudou muset přikládat doklad o projednání záměru se stavebním úřadem, úředně ověřenou plnou moc nebo doklad o vlastnictví bankovního účtu.

Ministerstvo také přišlo s lehkýmuvolněnímenergetických podmínek a umožňuje tak do jisté míry i realizaci dílčích opatření, třeba pouze zateplení, bez výměny oken. "To je dvousečné,protože volnější podmínky mohou znamenat, že žadatel dům zrekonstruuje jen částečně, zablokuje si tím potom možnost udělat kompletní energeticky úsporné renovace a nedojde k požadované úspoře energií, kvůli čemužsamotný program vznikl," uvažuje Holub. Šance pro budovy tak doporučuje žadatelům, aby si rozmysleli nejen první krok, který chtějí realizovat, ale všechny následné kroky až k celkové renovaci domu.

Mezi návrhy na zatraktivnění programu zaznívala i možnost navýšení míry investiční podpory pro jednotlivé žadatele. To Šance pro budovy odmítá. "Takový krok bypodkopával důvěru žadatelů v dlouhodobě stabilní podmínky programu a jen by rozkolísal trh," varuje Holub. Dle propočtů Šance pro budovy je navíc míra investiční dotace srovnatelná se štědrou první Zelenou úsporám.

Pro rok 2014 je v programu alokováno 1,9 miliardy korun. Žádosti je možné podávat až do 31. října 2014.


[1] Studie Srovnání makroekonomických dopadů národních

programů pro zvyšování energetických standardů

budov s jinými, státem financovanými alternativami, Zámečník, Lhoták 2012, dostupné ZDE: http://www.sanceprobudovy.cz/wp-content/uploads/2013/02/zamecnik_manazersky_souhrn1.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí