zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od 15. července do šumavské divočiny s fotoaparátem

17.07.2014
Chráněná území
Od 15. července do šumavské divočiny s fotoaparátem

Právě dnes se zájemcům o Šumavu otevírají nové možnosti výletů s průvodci do divočiny i do tzv. tetřevích oblastí. Zároveň začíná i nová fotosoutěž pro účastníky výprav s průvodci divočinou, které letos probíhají již sedmou sezónou.

V polovině července se návštěvníkům Šumavy otevírají nové možnosti výletů do divočiny s průvodcem. Je možné se vypravit do vybraných tzv. tetřevích oblastí, kam se smí vstupovat až po tomto datu, kdy letošní kuřata tetřeva jsou již samostatná a nejsou zvlášť ohrožená při vyrušení. Navíc je možné se stále přihlásit, volných míst je několik stovek z téměř tisíce původně nabízených.

Zároveň pro všechny účastníky výprav s Průvodci divočinou vyhlašujeme fotosoutěž. Účastnit se ji mohou všichni, kteří na těchto výpravách už byli letos nebo v předchozích šesti letech, ale i ti, jenž se do divočiny teprve chystají. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, a sice "divoká příroda" a "člověk v divoké přírodě", protože věříme, že účastníci výprav pořizují nejen unikátní záběry z nejčistší přírody, ale i momentálně tak populární "selfie". Soutěž začíná nyní a končí k 5. listopadu 2014. Došlé snímky na speciálně zřízenou emailovou adresu fotosoutez@npsumava.cz bude posuzovat odborná komise složená ze zaměstnanců Správy parku a také samotní průvodci divočinou, kteří vás osobně divočinou po jeleních stezkách provázejí. Řada z nich i aktivně fotografuje. Ceny budou samozřejmě stylové - výprava za šumavskou divočinou pro pár i pro jednotlivce v příštím roce, dle vlastního výběru. Získané fotografie budou publikované po soutěži na internetu a dost možná i v knižní podobě. Podrobné informace k fotosoutěži získáte na www.npsumava.cz.

Celý program letos nabízí 14 různých tras do 8 oblastí v národním parku a navíc je možno navštívit nejcennější a také nejdivočejší vybraná území v CHKO Šumava.

"Úplně nová trasa je v nabídce do kaňonu Křemelné v její horní části, která nás kromě přirozeného toku v kaňonu seznámí s lesy na pověstmi opředené hoře Slunečné a průvodce zavede také návštěvníky do míst bývalých vesnic Stodůlky a Frauenthal, které po odsunu původních obyvatel dnes patří přírodě," popisuje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

Po 15. červenci jsou v nabídce také trasy, které zájemce dovedou na Modravské pláně, Trojmeznou, na Smrčinu, Ždánidla nebo Polom.

"Největší adrenalin přitom nabízejí dvě trasy v Chráněné krajinné oblasti a to údolím Bílé strže a na Jezerní stěně Černého jezera. Tyto trasy jsou určené pouze pro osoby starší 18 let, fyzicky zdatné jedince, kteří netrpí závratěmi a mají alespoň základní znalosti horolezectví," doplňuje mluvčí Jan Dvořák.

Průvodci divočinou provází skupinky zájemců o šumavskou přírodu do nejrozsáhlejších chráněných částí národního parku, kam mohou vstupovat na základě udělené výjimky. Podmínky pro vstup jsou přesně dopředu dané. Je vypsán termínový kalendář od června do konce října, který respektuje období nejcitlivější na rušení chráněných živočichů. Rušivé vlivy se eliminují také velikostí skupiny - pouze 5 až 11 osob. Na stejnou trasu se smí vstupovat nejvýše jednou za dva týdny. Účastníci jsou na začátku seznámeni s pravidly chování na výpravě - mj. nesmí se tam chodit se psem anebo kouřit. Všichni vstupují do divočiny na vlastní nebezpečí a to stvrzují před začátkem svým podpisem.

Každoroční zájem téměř tisícovky lidí o tento tip průvodcovaných vycházek nám ukázal, že lidi touží o poznávání zákonitostí přírody a Národní park Šumava k tomu nabízí ideální předpoklady. Zájemce si musí dopředu na výpravu registrovat místo a uhradit poplatek za průvodce. Rezervační systém je on-line na stránkách národního parku www.npsumava.cz, kde se také dočtou, že návštěva domova divokých zvířat stojí od 200 do 400 Kč za celodenní vycházku.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí