zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dovoz elektřiny z Gruzie do Turecka dosáhne rekordních hodnot

31.07.2014
Energie
Dovoz elektřiny z Gruzie do Turecka dosáhne rekordních hodnot

Turecko začalo importovat kolem 275 megawattů elektrické energie (měsíčně) od Gruzie prostřednictvím soukromých energetických společností, oznámili vedoucí pracovníci agentuře Anadolu v úterý večer. Již dříve Turecko dováželo z Gruzie denně přes 300 tisíc kilowatů elektřiny za hodinu. V současné době bude importovat denně 5 milionů kilowatů za hodinu elektřiny.

ilustrační obrázekTři soukromé firmy dovážející elektřinu z Gruzie, Aksa, Energo-Pro a KGM Energy uzavřely licenční smlouvu na 275 megawattů energie s tureckou společností Turkey's Energy Market Regulatory Authority (EMRA). Na 275 megawattů elektrické energie bylo převedeno do Turecka skrze elektrické vedení Ahiska-Borcka.

Energetické společnosti převedly elektřinu zejména z důvodu vysokých konkurenčních cen, než umožnují úspory domácí produkce Turecka. Turecko s Gruzií založili vedení elektrického proudu Ahiska-Borcka v prosinci 2013, ale Turecko doposud nedosáhlo svých cílových dovozů z Gruzie. Hlavním důvodem je nedostatek dešťových srážek v tomto roce, což má také dopad na schopnost vytváření kvóty vodní energie. Gruzie je bohatá na zásoby vody a jejím hlavním zdrojem energie jsou převážně vodní elektrárny.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení CzechTrade v Istanbulu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí