zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rotterdam staví nový terminál na zkapalnělý zemní plyn

23.07.2014
Energie
Rotterdam staví nový terminál na zkapalnělý zemní plyn

Rotterdamský přístav získá nový terminál na zkapalněný zemní plyn LNG pro menší spotřebu. Takto chce Rotterdamský přístav dát impuls na používání zkapalnělého plynu LNG jako pohonnou hmotu pro transportní sektor v Nizozemsku a Severozápadní Evropě. Terminál budou stavět firmy Vopak a Gasunie. S novým terminálem se může LNG plyn používat jako pohonná hmota pro lodě, trajekty, nákladní auta a průmysl.

Nové nařízení
Vopak a Gasunie očekávají, že LNG plyn se bude stále častěji používat jako pohonná hmota pro lodě, protože od roku 2015 budou platit nová pravidla pro vypouštění emisí na moři. Díky používání LNG jako pohonné hmoty mohou lodě vnitřní lodní dopravy, trajekty a také těžce naložená nákladní auta snížit emise o 20 procent.

Na Maasvlakte, část Rotterdamského přístavu, stojí již 3 velké nádrže na plynová paliva. Tyto nádrže se postavily již před dvěma lety za jednu miliardu Euro. Ale protože je ruský plyn v současné době levnější, jsou nádrže skoro prázdné.

Alternativa
Zkapalnělý zemní plyn LNG je stále častěji označován jako možná alternativa za plyn z Ruska. Zkapalnělý plyn má však výhodu, že se nemusí dopravovat potrubím z Ruska. Tento plyn se pumpuje ze země mimo jiné na Středním Východě. Poté se ochlazuje na minimálně 162 stupňů Celsia. Plyn je poté zkapalnělý a 600 krát zmenší svůj objem. Díky tomu se dá přepravovat na lodích.

Investice
Zkapalnělý plyn, který v současné době přichází do Nizozemska se pumpuje v Kataru. Tam stojí jedna z největších fabrik na světě, která zkapalňuje plyn. Nizozemský ministr Kamp očekává, že velká část zkapalnělého plynu bude v budoucnu dovážena z USA. Zde se těží hodně břidlicového plynu, díky čemu je cena nižší.

Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade v Rotterdamu - Nizozemsko.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí