zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak se bránit toxickému znečištění informují Češi v Kazachstánu

27.07.2014
Zdraví
Jak se bránit toxickému znečištění informují Češi v Kazachstánu

Sesbírali v Kazachstánu přes sto kilogramů vzorků, podíleli se na jejich analýzách, teď jedou s výsledky seznámit místní veřejnost i úřady. Odborníci z Arniky a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zahajují Expedici Kazachstán bez jedů 2014, při které budou takéúřadům nabízet řešení, jak mohou životní prostředí vyčistit a občanům, jak chránit vlastní zdraví. Informační tour zastaví v Ekibastuzu, Balchaši, Temirtau a v okolí řeky Nura. Další vzorky pak odborníci odeberou ve Stěpnogorsku nebo u břehů Irtyše na Altaji.Expedici zakončí odborná mezinárodní konference o toxickém znečištění 7. srpna v hlavním městě Kazachstánu Astaně.

Fotogalerie z odběrů vzorků je na http://arnika.org/expedice-kazachstan-bez-jedu-2013

"Výsledky rozborů jsou na mnoha místech alarmující, například ve městech Balchaš a Temirtau je na některých dětských pískovištích vysoké množství těžkých kovů, což svědčí o značném znečištění, jež chrlí do vzduchu tamní ocelárny. V okolí Ekibastuzu je zase půda kontaminována látkami, které se v lidském organismu kumulují a působí problémy, jako polychlorované bifenyly anebo dioxiny, v sedimentech Nury pak byly pro změnu vysoké koncentrace rtuti, přitom okolí řeky se hojně zemědělsky využívá. Nově zjištěná data předáme zodpovědným úřadům a budeme na ně apelovat, aby prosadily zastavení dalšího znečišťování. V řadě případů to bude vyžadovat tlak na podniky, aby investovaly do ekologických technologií, jako jsou například účinné filtry. Na celostátní úrovni je pak třeba najít prostředky k sanaci již znečištěných míst, která ohrožují zdraví obyvatel," říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

"Na začátku devadesátých let přijela řada odborníků, kteří nám pomohli prosadit změny v ochraně životního prostředí a přidali i praktické rady, jak ho zlepšit. Kazachstánským nevládním organizacím jsme nabídli totéž, protože Evropská unie disponuje jednak progresivními technologiemi, jednak řadou úspěšných zkušeností s řešením různých druhů zamoření. Uvědomujeme si nejen to, že s obyvateli Kazachstánu sdílíme nejen část historické zkušenosti a velmi podobné problémy, ale hlavně to, že znečištění nezná hranic. Zejména takzvané perzistentní organické látky cestují na velké vzdálenosti a ohrožují zdraví lidí i v mnoho tisíc kilometrů vzdálených zemích," říká koordinátor české části projektu Martin Skalský z Arniky.

Příklady zkušeností Arniky s odstraňováním toxického znečištění nejen v Česku jsou například na arnika.org http://arnika.org/zlepseni-chemicke-bezpecnosti-v-armenii

Na Expedici Kazachstán bez jedů 2014 se vydal tým, ve kterém nechybí vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík, koordinátor Martin Skalský, expert z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Martin Bystrianský, specialista Arniky na odběry vzorků Jan Nezhyba nebo dokumentarista Ondřej Petrlík. O průběhu cesty bude přímo z Kazachstánu průběžně informovat Vratislav Vozník prostřednictvím facebookové stránky Arniky www.facebook.com/arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí