zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Brabec schválil projekty OPŽP za více než 3 miliardy Kč

06.08.2014
Obecné
Bioplynové stanice
Ministr Brabec schválil projekty OPŽP za více než 3 miliardy Kč

Ministr Richard Brabec dnes podepsal rozhodnutí o udělení dotace ze stávajícího Operačního programu Životní prostředí dalším stovkám projektů. Většina projektů je z nových výzev vyhlášených novým vedením MŽP a SFŽP. Novinkou je, že dotaci mají šanci získat ještě letos i ti žadatelé, jejichž projekty podpis ministra sice zatím nezískaly, ale byly zařazeny do tzv. zásobníků projektů.

Ministr Brabec na doporučení Řídicího výboru Operačního programu Životní prostředí z 31. července 2014 schválil udělení podpory z OPŽP téměř 1 300 projektům z pěti výzev dobíhajícího OPŽP. Dotace z evropských prostředků na realizaci těchto projektů činí více než tři miliardy korun.

"Schválené projekty přispějí nejen ke zlepšení životního prostředí, ale také výrazně zrychlí čerpání finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí. Navíc se jedná o projekty z výzev, které vyhlásilo nové vedení MŽP a SFŽP, a které se tak podařilo zadministrovat v rekordně krátkém čase," uvedl ministr Brabec.

Podle něj se díky akceleračním opatřením, která zavedlo nové vedení MŽP a Státního fondu životního prostředí ČR a jež mají za cíl zrychlit čerpání finančních prostředků z OPŽP, zrychlila i administrace jednotlivých projektů podpořených z OPŽP.

"V porovnání s minulým rokem jsme nyní na dvojnásobku počtu vydaných rozhodnutí o poskytnutí dotace," vysvětlil ministr Brabec. Podle něj je obrovský úspěch, že se zatím podařilo snížit ztrátu finančních prostředků z OPŽP už zhruba o 5 miliard korun. "Přitom na začátku letošního roku byla ztráta odhadována na 14 miliard korun. Já pevně věřím, a budeme o to usilovat i zmíněnými akceleračními opatřeními, že srazíme také ztrátu, která hrozí Operačnímu programu příští rok, a to z 5 miliard na nulu," dodal ministr Brabec.

Projekty v zásobnících

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana mají šanci na podporu nově i ty projekty, které nebyly Řídicím výborem OPŽP ministrovi životního prostředí doporučeny k podpisu, ale byly zařazeny do tzv. zásobníků projektů. To se týká stovek projektů, které žadatelé podali ve výše uvedených výzvách.

"Všechny projekty v zásobnících, u nichž jejich žadatelé doloží, že jsou schopni zrealizovat předmět podpory do konce letošního roku, budou automaticky a neprodleně předloženy ministrovi životního prostředí k podpisu. Šanci získat podporu mají tedy i ti žadatelé, jejichž projekty nyní skončily v zásobnících projektů," uvedl Petr Valdman.

Všichni žadatelé, jejichž projekty ministr už schválil k realizaci, anebo byly vloženy do zásobníků projektů, budou dle Valdmanových slov o dalších nutných krocích k získání podpory z OPŽP písemně vyrozuměni v nejbližší době.

Schválené projekty

Ministr Brabec aktuálně schválil projekty z LVIII. výzvy, která se zaměřuje na zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní, na zlepšování kvality ovzduší a omezování emisí nebo také na lepší nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží, ale i na zlepšování stavu přírody a krajiny.

Další ministrem aktuálně schválené projekty byly podány v LIX. výzvě, zaměřené na zlepšování kvality ovzduší a omezování emisí.

Ministr Brabec také schválil dodatečně hodnocené projekty podané v L. výzvě, zaměřené na udržitelné využívání zdrojů energie a zlepšování stavu přírody a krajiny, v LIV. výzvě, která byla vypsána na rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu, a v LX. výzvě, která se zaměřila na udržitelné využívání zdrojů energie.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí