zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turecko: Zajímavá geotermální elektrárna Alasehir

20.08.2014
Vodní energie
Turecko: Zajímavá geotermální elektrárna Alasehir

Geotermální elektrárny jsou v povědomí naší veřejnosti spojovány především s Islandem. Je méně známo, že geotermální energie se pro výrobu elektřiny úspěšně využívá také například v Turecku, kde celkový instalovaný výkon těchto elektráren v současné době činí 300 MW. Vzhledem k rostoucí potřebě elektrické energie v zemi má vláda v plánu tento objem postupně zdvojnásobit. Důležitým krokem k tomuto cíli je výstavba geotermální elektrárny Alasehir, pro niž na začátku ledna 2014 uzavřela výrobní společnost Toshiba smlouvu na dodávku klíčové technologie, zejména turbín, generátorů a kondenzátorů, s jejím provozovatelem, energetickou společností Zorlu Enerji, která je součástí skupiny Zorlu Energy Group.

Elektrárna Alasehir se, podobně jako většina tureckých geotermálních elektráren, nachází na západě Turecka, v provincii Manisa. Její instalovaný výkon bude 40 MW. Na jeho dosažení se podílejí dva energetické systémy:

Prvním je 30MW systém výroby elektřiny prostřednictvím parní turbíny používající tryskající páru (tzv. "blesková výroba páry"). Tento systém využívá skutečnost, že horká voda se zde v podzemní vodonosné vrstvě nachází pod vysokým tlakem, který zvyšuje její bod varu nad 100 °C. Takto stlačená přichází do separátoru, kde její tlak okamžitě poklesne a voda začne vřít, čímž vzniká pára pro turbínu pohánějící generátor.

Druhým je 10MW systém výroby s binárním, čili dvojitým cyklem. Voda, která již není dostatečně horká, aby z ní byl dostatek páry pro turbínu, zde ve výměníku předává svoje teplo kapalině o nižším bodu varu, například čpavku nebo stlačenému plynu. Ten pak při své expanzi pohání vlastní turbogenerátor, poté kondenzuje a je čerpán zpět do výměníku. Při pohonu turbíny je využíván tzv. Rankinův organický cyklus.

Dodávka technologie pro elektrárnu Alasehir se předpokládá v říjnu letošního roku a její plný provoz v roce 2015.

ZDROJ: www.proelektrotechniky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí