zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Ukrajině údajně zahájeny průzkumné práce pro budoucí těžbu tzv.břidličného plynu

06.08.2014
Obecné
Na Ukrajině údajně zahájeny průzkumné práce pro budoucí těžbu tzv.břidličného plynu

V ukrajinském Slavjansku po ukončení bojů, zatím pod ochranou ozbrojených složek, začali místní obyvatelé údajně s instalací vrtných plošin na průzkum a těžbu plynu z břidlic.

Ve Slavjansku, nacházejícím se v centru Yuzovské oblasti s výskytem ložisek tzv. břidličného plynu, bylo již za minulé vlády rozhodnuto přes protesty obyvatel o jeho průzkumu a těžbě. Obyvatelé Slavjanska se údajně chystali uspořádat referendum o této otázce, neboť se obávali vlivů těžby na životní prostředí, zejména potom případné kontaminace podzemních vod i atmosféry nebezpečnými látkami. Odborníci zatím poukazují na to, že otázka nakládání s nebezpečnými látkami v rozvoji těžby břidlicového plynu nebyla zatím spolehlivě vyřešena nikde na světě. Značný počet zemí, včetně České republiky, Nizozemska, Francie, opustily zatím rozvoj těchto těžebních technologií na jejich území právě z důvodu rizik pro životní prostředí.

V r. 2012 získala údajně práva na těžbu v Yuzovské oblasti firma Shell, v Dněpr-Doněcké pánvi na východní Ukrajině údajně firma na dobývání ropy a zemního plynu "Burisma".

ZDROJ: itar-tass.com, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí