zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

12. Tolik barelů ropy se ušetří při recyklaci jediné tuny plastů

31.08.2014
Recyklace
12. Tolik barelů ropy se ušetří při recyklaci jediné tuny plastů

Návrh zákona o odpadech, který nedávno prošel sněmovnou a ve středu jej projednal senát, směřuje komunální odpady do spaloven. ČR by jeho schválením ztratila jednu z příležitostí srazit svoji závislost na dovozu (převážně ruské) ropy. Recyklace tuny plastů totiž naší ekonomice ušetří přibližně 7-12 barelů ropy. Spalovna ze stejné tuny vyrobí energii odpovídající pouze 3 - 5 barelům a vyplýtvá tedy 300 -1400 litrů ropy na každou tunu plastu [1].

Pokud by byl zákon schválen v podobě navržené poslanci, přesměroval by do deseti let dnes na skládky ukládaný komunální odpad do spaloven. Tím by zabránil tomu, aby se ČR dostala v recyklaci na úroveň západních zemí. Spalovací lobby přiznala, že na takový zákon čeká [2], a na jeho schválení poslanci má lví podíl.

Vláda ovšem s takovou podobou odpadového zákona nemá šanci splnit svoje vlastní programové prohlášení, kde slibuje nejen snížit skládkování, ale zejména: "... zvýšit úroveň recyklace odpadů, včetně odpadů biologických, na úroveň vyspělých evropských zemí." [3]
Chaos vládní odpadové politiky podtrhuje fakt, že ministerstvo životního prostředí si do návrhu Plánu odpadového hospodářství na roky 2015 - 2025 stanovilo pro recyklaci komunálních odpadů nižší cíl, než je obsažen v současném Plánu odpadového hospodářství 2003 - 2013. [4]

Německo a další západní země recyklují 65 procent komunálního odpadu, u nás je to pouze 30 procent. Statisíce tun kvalitních recyklovatelných materiálů proto končí na skládkách nebo se pálí. ČR zbytečně plýtvá energií a závisí na dovozu surovin z ciziny i se všemi negativními ekologickými dopady. Evropská komise navíc na začátku července zveřejnila plán, podle něhož by všechny členské země měly do roku 2030 recyklovat 70 procent komunálního odpadu [5].

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"Česká republika v recyklaci komunálních odpadů kulhá daleko za úspěšnými evropskými zeměmi - recyklujeme sotva polovinu. Zbytečně tak plýtváme energií i miliony tun materiálů, které musíme nahrazovat například ropou dováženou z Ruska. Pokud senát schválí odpadový zákon v podobě nedávno přijaté poslanci, kterou ve skutečnosti prosadili teplárníci a spalovnáři, tak tento neblahý stav zpečetí."

"Pokud však senátoři a senátorky najdou dost rozumu a odvahy, aby zákon vrátili zpět poslancům s úpravami, dají koalici šanci napravit chybu a na druhý pokus důležitý bod svého vlastního vládního programu splnit. Pokud ne, tak bude muset vláda přijít s další novelou, která recyklaci odpadů opravdu rozhýbe."Kontakty:

Ivo Kropáček
, odpadový expert, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí