zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňslý projekt ukazuje, jak pěstovat zeleninu i na oknech bytů

05.10.2014
Zemědělství
Plzeňslý projekt ukazuje, jak pěstovat zeleninu i na oknech bytů

Květináče a truhlíky s jahodami, rajčaty, paprikami či čerstvými bylinkami zdobily letos už druhým rokem řadu balkonů, lodžií a okenních parapetů v Plzni. Desítky lidí se zapojily do projektu občanského sdružení Envic Pěstuj Plzeň, který chtěl ukázat, že i ve městské zástavbě se dají bez pomoci chemie vypěstovat čerstvé a zdravé potraviny. Kromě toho vzniklo v projektu podpořeném městským nadačním fondem po městě několik míst s čerstvou výsadbou bylin, rostlin a zeleniny, řekl ČTK Tomáš Popp ze sdružení Envic.

Většina přihlášených pěstitelů své zahrádky osázela bylinkami a jahodami. "Zahrádky jsou různě pestré i velké. Skladba pěstovaných rostlin je závislá na velikosti prostoru a mlsném jazýčku zahradníka," řekla koordinátora Drahomíra Bílková.

Kromě motivace lidí, aby sami zkusili pěstovat zeleninu, byly součástí projektu i zahradnické dílny. Kolem stovky zahradníků při nich postupně oživilo a zaplnilo zelení několik menších míst ve městě. "Založili jsme pět nových zahrádek - na nábřeží Mže rostou slunečnice, zemní val u Ježíška okrášlily dýně a fazole a v Kotíkovské ulici u kapličky voní bylinky, které si mohou kolemjdoucí utrhnout na čaj či sirup," uvedla lektorka Alena Lehmannová. Na vlakové zastávce na Borech dobrovolníci vybudovali ptačí zahradu a na sídlišti Lochotín obklopili sousoší kvetoucími trvalkami.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí