zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šumperk zaplaví na 900 nádob na bioodpad, vyžádali si to lidé

30.09.2014
Bioodpady
Šumperk zaplaví na 900 nádob na bioodpad, vyžádali si to lidé

Šumperská radnice umístí na jaře příštího roku do ulic zhruba 900 nádob na bioodpad. Vyžádali si je lidé ve veřejné anketě města. Podle zástupců radnice třídění bioodpadu výrazně sníží náklady na zpracování komunálního odpadu. ČTK to řekl starosta Zdeněk Brož.

"Nádobami pro jednotlivé domy či domácnosti bude moci být město plošně pokryto na jaře příštího roku. Zájem obyvatel jsme mapovali v anketě, ohlas byl absolutně pozitivní. Lidé dostanou popelnice do bezplatného užívání. Díky projektu bude moci od jara začít na celém území města třídění biologického odpadu," uvedl starosta. Dodal, že město získá nádoby na bioodpad zdarma.

Radnice si od toho slibuje výrazné snížení objemu směsného odpadu. V dotazníku poukazovala na to, že komunální odpad je zatížen vysokým poplatkem, jehož výše bude dramaticky růst. "V těchto popelnicích by měl skončit veškerý bioodpad, který se dosud házel do směsného komunálního odpadu. Měl by se tak zmenšit prostor v běžných popelnicích a zmenšit objem směsného komunálního odpadu," doplnil starosta.

Bioodpad budou technické služby odvážet od března do listopadu jednou týdně. Za jeho odvoz obyvatelé Šumperka platit nebudou, svoz je součástí nakládání s komunálními odpady a je hrazen v poplatku za odpady. Poplatek za svoz a likvidaci odpadu by měl v příštím roce zůstat stejný jako letos, tedy 612 korun. Šumperk sběr a svoz netříděného komunálního odpadu stojí ročně zhruba 15 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí