zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstavba nové kompostárny v Turnově bude stát 13,4 mil. Kč

06.10.2014
Bioodpady
Urbánní ekologie
Výstavba nové kompostárny v Turnově bude stát 13,4 mil. Kč

Turnov postaví kompostárnu za 13,4 milionu korun. Její výstavba by měla začít ještě v říjnu a podle počasí dokončená letos nebo na jaře příštího roku. Novinářům to dnes řekl starosta města Tomáš Hocke (Nezávislí). Výstavba kompostárny pomůže čtrnáctitisícovému městu vyrovnat se s novelou zákona o odpadech, podle ní budou muset města a obce od příštího roku zavést mimo jiné tříděný sběr bioodpadů.

Radnice očekává, že v důsledku novely budou mít zájem o kompostárnu i obce z okolí. "Kapacita bude 2700 tun ročně, pro potřeby Turnova stačí zhruba polovina," řekl místostarosta Turnova Otakar Špetlík (ODS). Obce a místní podnikatelé za využívání kompostárny budou muset platit, pro obyvatele Turnova bude zdarma. Nová kompostárna zpracuje nejen listí a další zeleň, ale i zbytky jídel. Výsledný produkt chce město prodávat, přesto místostarosta neočekává, že by její provoz byl ziskový. Odhaduje, že nejztrátovější bude první rok, až milion korun.

Zakázku na kompostárnu Turnov vypsal dvakrát. Předchozí soutěž muselo město zrušit, protože tři ze čtyř nabídek nesplňovaly podmínky výběrového řízení. Tentokrát se přihlásily tři firmy, jež za její vybudování požadovaly od 13,4 do 15,3 milionu korun.

Na výstavbu kompostárny získalo město evropskou dotaci 4,8 milionu korun, šest milionů se zaplatí z městského fondu Eko-Kom a zbytek z rozpočtu města. Provoz kompostárny budou zajišťovat místní technické služby, které si s pomocí evropské dotace pořídí traktor a další speciální techniku za 2,65 milionu korun. Z dotace se zaplatí 1,95 milionu.

Marek Kuntoš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí