zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektronovela zákona o odpadech ulehčí život spotřebitelům, na výrobce je přísnější

08.10.2014
Odpady
Legislativa
Zpětný odběr
Elektronovela zákona o odpadech ulehčí život spotřebitelům, na výrobce je přísnější

Některé změny platí už od 1. 10. 2014, většina ostatních přijde během příštího roku...

Takzvaná elektronovela zákona o odpadech, která zavádí v České republice do praxe nové požadavky evropské směrnice, začala platit od 1. října 2014. Některá její ustanovení nabývají účinnosti ihned, jiná během příštího roku. Poslední změny vstoupí v platnost až v roce 2018.

V novele je s platností od 1. 10. 2014 uzákoněna například povinnost prodejců elektra s prodejní plochou větší než 400 m2 zdarma odebírat a předávat k recyklaci všechny malé spotřebiče bez nutnosti zakoupit nové zboží.

Evropská směrnice, ze které elektronovela vychází, vstoupila v platnost už 15. února letošního roku, v té době jí však byla přizpůsobena legislativa pouze v Británii, Nizozemsku a Bulharsku. Zbývající země EU měly v přijímání příslušných zákonů podobný skluz jako ČR. Každodenní praxe měla často naopak předstih.

Podle Romana Tvrzníka, generálního ředitele největšího českého kolektivního systému pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN, například čeští prodejci většinou odebírali staré elektro už v předstihu.

,,Už před letošním 15. únorem se ve více než 2000 prodejnách od nejmenších po největší zabydlely speciální sběrné nádoby," říká Tvrzník. ,,Nejprve to byly sběrné koše s výměnnými vložkami, bagy, které mají objem 0,25 m3 a vejde se do nich kolem 30 fénů, kávovarů nebo žehliček, případně 6-8 vysavačů či mikrovlnek," doplňuje Tvrzník. První z nich umístil ELEKTROWIN do některých prodejen dokonce už v roce 2008.

Přehled změn, které přináší novela zákona, doplňuje Tereza Ulverová, provozní ředitelka společnosti ELEKTROWIN a.s.

,,Nikdo jiný než zpracovatel, prodejce nebo provozovatel sběrného dvora či jiného místo zpětného odběru už nesmí přijímat elektrozařízení a elektroodpady, takže výkupny kovů, ale i sběrné dvory, pokud nemají smlouvu s výrobcem nebo s provozovatelem kolektivního systému, musejí tyto věci odmítnout," upozorňuje Ulverová na jedno z důležitých ustanovení, které platí od 1. října. S tím souvisí také ta část novely, podle které vyjma zpracovatele nesmí nikdo elektrozařízení nebo elektroodpad jakkoliv upravovat, využívat nebo odstraňovat.

,,I při prodeji elektra přes internet je nyní povinné informovat o způsobu zajištění jeho zpětného odběru, sběrná místa musejí být povinně zřízena ve všech obcích a městských částech s více než 2000 obyvateli," připomíná Ulverová změny, které se dotknou nás všech.

Další ustanovení elektronovely se týkají nových povinností výrobců a jimi zřízených kolektivních systémů. Od 1. ledna 2015 musejí například vést evidenci toku zpětně odebraných spotřebičů z míst zpětného odběru až po zpracovatele.

S platností od 1. června příštího roku má vzniknout jednotný registr míst zpětného odběru za účelem sdílení informací pro spotřebitele o možnosti odevzdat elektrozařízení. Údaje do něj budou poskytovat prostřednictvím dálkového přístupu všichni výrobci a provozovatelé míst zpětného odběru.

Novela mění také rozdělení jednotlivých druhů spotřebičů do skupin. Ze stávajících 10 se stanepouze šest. Změna ale vstoupí v platnost až k 15.8.2018.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí