zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspekce životního prostředí by měla rychleji řešit havárie

10.10.2014
Havárie
Inspekce životního prostředí by měla rychleji řešit havárie

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) by se už snadněji měla dostat k haváriím, které vzniknou v nepřístupném terénu. Při loňských povodních se totiž ukázalo, že starší technika zpomalovala práci při zásazích. Situace by se prý měla zlepšit díky novým terénním autům, ve kterých jsou i mobilní nafukovací čluny. Inspekci vzrostou i další kompetence, bude kontrolovat znečišťování půdy, informovala ČTK mluvčí ČIŽP Pavla Sibřinová.

"Vybavení bude sloužit jak k výjezdům na havarijní události, tak též ke kontrolní činnosti," řekla ČTK Sibřinová. Dostaly ho inspektoráty v Olomouci a Českých Budějovicích kvůli povodním a centrála v Praze. Jde o tři auta, v nichž jsou motorové nafukovací čluny a technika. Inspekce počítá, že se budou přemisťovat po republice a na místo akce se prý dostaví do dvou až čtyř hodin od oblastního oddělení.

Vybavení vyšlo na zhruba 2,5 milionu korun. Motorový člun ale podle mluvčí nebude sloužit k záchraně lidí, nýbrž k odběrům vzorků kontaminované vody při povodni a přepravě na nepřístupná místa.

Inspekce by nově měla kontrolovat i znečišťování zemědělské půdy. Rozšíření kompetencí v oblasti ochrany kvality zemědělské půdy obsahuje návrh novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Pravděpodobně vzroste i počet inspektorů. O kolik ale stále není jasné. Letos pracovalo na ČIŽP, která hospodaří se zhruba 292 miliony korun, 557 lidí.

V prvním pololetí roku dostala od svého zřizovatele, ministerstva životního prostředí, více peněz na opravy a provozní náklady. Pokud by se rozšířila inspekci působnost, rozpočet by nejspíš vzrostl také.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí