zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Náměstci MŽP a MPO Jan Kříž a Pavel Šolc v Miláně jednali o chystaném rámci pro postup v energetice a klimatu do roku 2030

08.10.2014
Energie
Klimatické změny
Náměstci MŽP a MPO Jan Kříž a Pavel Šolc v Miláně jednali o chystaném rámci pro postup v energetice a klimatu do roku 2030

Náměstek ministra životního prostředí pro oblast fondů EU Jan Kříž a náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc se zúčastnili společného neformálního zasedání Rady ministrů EU pro energetiku a pro životní prostředí. Se zástupci členských států evropského společenství jednali o přípravě nového rámce pro politiku EU v otázkách ochrany klimatu a energetiky do roku 2030.

Hlavním cílem jednání bylo hledání společných kompromisů mezi členskými státy EU před nadcházející Evropskou radou. Ta se uskuteční 23. - 24. října v Bruselu a v jejím průběhu by měla být nalezena finální dohoda o novém rámci pro klima a energetiku a cílech EU do roku 2030.

Při pracovním obědě představitelé členských států prodiskutovali téma energetické účinnosti, a to v návaznosti na sdělení, které Komise vydala, k příspěvku energetické účinnosti k energetické bezpečnosti a ke klimaticko-energetické politice EU. ,,Z pohledu České republiky v této souvislosti vidíme stále značný potenciál v sektoru budov. Pro plné využití technického potenciálu úspor tohoto sektoru by však bylo třeba výrazně většího množství finančních prostředků na investice. Právě proto by dle názoru českých zástupců měla mít ČR i po roce 2020 k dispozici dostatečné finanční prostředky na zvyšování energetické účinnosti, včetně těch ze strukturálních fondů EU," potvrzuje náměstek ministra životního prostředí pro fondy EU Jan Kříž.

Společně s náměstkem Křížem v Miláně hájil české zájmy i náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Jedním z klíčových témat byla také otázka energetické bezpečnosti EU a připravenost členských zemí na nadcházející zimu a možné ohrožení dodávek plynu v souvislosti s rusko-ukrajinskou krizí. ,,Členské státy ocenily aktivní roli Evropské komise, zejména značnou osobní angažovanost komisaře pro energetiku Günthera Oettingera v hledání řešení sporu, který může eskalovat tuto zimu a vystavit celou Unii další plynové krizi," okomentoval jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Co se týká rámce Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 podporuje ČR jeden závazný cíl na redukci emisí skleníkových plynů, a to ve výši 40 % na úrovni EU, za předpokladu spravedlivého sdílení nákladů mezi členskými státy. Pokud jde o cíl pro obnovitelné zdroje energie a energetickou účinnost, je Česká republika ochotna podpořit nezávazné celoevropské cíle, ale pouze za předpokladu, že budou stanoveny jasné garance suverenity členských států ohledně výše příspěvku k těmto cílům a politik, které si pro dosažení těchto cílů zvolí.

,,Česká republika věří, že navzdory přetrvávajícím značně rozdílným pozicím jednotlivých členských států a navzdory tomu, že do říjnové Evropské rady zbývají pouhé tři týdny, budou země EU na konci měsíce schopny dosáhnout pevné dohody," dodal po jednání ohledně rámce do roku 2030 náměstek Jan Kříž.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí