zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kodani se testuje chytré osvětlení ulic

19.10.2014
Osvětlení
Urbánní ekologie
V Kodani se testuje chytré osvětlení ulic

Kodaň, hlavní město Dánska, dnes patří mezi nejprogresivnější evropské metropole. Malé město dnes významně podporuje cyklistiku a snaží se neustále snižovat ekologickou stopu.

Kodaňská radnice nedávno dala výzkumníkům a vědcům k dispozici devět kilometrů svých ulic. Ne že by je snad vědátoři sami obsadili. Osadili je však nejrůznějšími experimenty z oblasti veřejného osvětlení.

Do projektu testování chytrého veřejného osvětlení je zapojeno celkem 25 firem, podnikatelů a institucí z různých oborů. Některé lampy například upravují svůj jas podle toho zda ve svém okolí detekují pohyb. Jiné lampy jsou vybaveny solárním panelem a větrnou turbínou a vyrábějí elektřinu.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor o tom, jak LED šetří obcím peníze

Každá testovaná lampa je navíc vybavena připojením na internet a bohatou sadou senzorů. Ty měří kvalitu ovzduší, dopadající UV záření, hustotu dopravy, rychlost větru a spoustu dalších atributů okolí. Všechna tato data se pak přes internet přenášejí přímo do laboratoří vědců a výzkumníků.

Chytré veřejné osvětlení je dalším krokem poté, co většina měst postupně vyměňuje staré pouliční lampy za nové s technologií LED. Ta dokáže městům ušetřit i více než 50 % nákladů na veřejné osvětlení. Veřejné LED lampy jsou tak vítanou investicí, protože se brzy vrátí a městům šetří nemalé prostředky.

TIP: LED žárovky - vše co o nich potřebujete vědět

Nedávno například nahradila klasické výbojky v pouličních lampách za úsporné LEDky třímilionová argentinská metropole Buenos Aires. Předtím velkou část lamp takto osadilo Los Angeles. A tento trend se nevyhýbá ani České republice.

Moderní veřejné osvětlení šetří městům peníze. A to se počítá. Společnost E.ON provozuje ve svém areálu v Brně technologický park veřejného osvětlení, kde výhody nových typů osvětlení sama testuje a prezentuje veřejnosti i zástupcům obcí.

Zdroj: www.EKObonus.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí