zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová aplikace pro spotřebitele: Vyberte si energeticky nejúspornější domácí spotřebiče pomocí aplikace ecoGator

05.11.2014
Energie
Nová aplikace pro spotřebitele: Vyberte si  energeticky nejúspornější domácí spotřebiče pomocí aplikace ecoGator
  • ? Snižte náklady na elektřinu s energeticky účinnými spotřebiči!
  • ? Celoevropská aplikace poskytovaná zdarma pomáhá srovnávat zařízení rychle a jednoduše
  • ? Nezávislé rady při nákupu v podobě skeneru energetických štítků a kalkulátoru nákladů na elektřinu


Domácí spotřebiče a spotřební elektronika jako jsou chladničky, pračky a televizory zodpovídají za cca 50 procent spotřeby elektřiny pro tříčlennou domácnost. Spotřebitelé nicméně mohou snížit spotřebu energie ve svých domácnostech - nahrazení starých domácích spotřebičů energeticky úspornými modely představuje velký potenciál. Například chladnička v energetické třídě A spotřebuje asi o 60 % více elektřiny než srovnatelné zařízení ve třídě A+++. To pro domácnost znamená vyšší náklady až o 500 korun ročně. Spotřebitelé jsou sice na energeticky úsporné spotřebiče připraveni, ale jejich nákup není úplně jednoduchý: dlouhý sběr informací na internetu, složité porovnávání cen, značek, spotřebitelských testů či výběr spotřebiče přímo v obchodě. Zdarma dostupná aplikace ecoGator nyní pomůže spotřebitelům svojí rychlou, jednoduchou a nezávislou funkcí pro asistenci při nákupu. Aplikace je dostupná pro zařízení s operačními systémy Android a iOS.

,,Spotřebitelé s aplikací ecoGator mohou ušetřit dvakrát. Výběr zboží se zrychlí a nově zakoupený domácí spotřebič spotřebuje méně energie. Tak jim zbude více času i peněz na jiné aktivity a služby," říká Michal Staša. Aplikace ecoGator je hlavním výsledkem evropské spotřebitelské kampaně myEcoNavigator a je zároveň zpřístupněna v deseti evropských zemích. Pro více informací o této kampani a aplikaci prosím navštivte www.ecogator.cz.

Aplikace ecoGator vás provede džunglí spotřebičů a jejich štítků

Aplikace obsahuje pravidelně aktualizovaný seznam v současnosti na trhu dostupných energeticky úsporných výrobků, který poskytuje známá a zavedená databáze Úsporné spotřebiče[1]. V aplikaci ecoGator jsou pokryty tyto kategorie výrobků: osvětlení, televizory, pračky, sušičky, chladničky, mrazničky a myčky.

Přímo v obchodě pomůže novátorská funkce skenování. Aplikace ecoGator je první, která dokáže přečíst a zpracovat data z evropských energetických štítků pomocí integrovaného fotoaparátu v chytrém telefonu. Jednoduše namiřte fotoaparát na štítek připevněný ke spotřebiči a informujte se o jeho energetické třídě, vypočítejte roční náklady na energie a vytvořte si svůj osobní seznam sledovaných spotřebičů. To usnadňuje srovnávání a vybírání spotřebičů vystavených v obchodě a také jejich filtrování na základě požadovaných kritérií, jako je hlučnost nebo spotřeba energie.

Nainstalujte si aplikaci na svůj telefon a vyzkoušejte si funkci skenování

Aplikace ecoGator je zdarma, v češtině a je dostupná pro telefony iPhone a Android v příslušných obchodech s aplikacemi. Dva níže uvedené QR kódy vedou na tyto obchody. Načtěte QR kód příslušný pro váš chytrý telefon (iOS nebo Android), nainstalujte si aplikaci. Ke stažení aplikace se také dostanete pomocí zkrácených odkazů níže nebo přes web www.ecogator.cz.

Android

bit.ly/1uE5hhW

iOS

bit.ly/1qSyoa1

Video představující aplikaci: https://www.youtube.com/watch?v=NZKwTrt01QY

O kampani myEcoNavigator a aplikaci ecoGator

Projekt myEcoNavigator je spotřebitelská kampaň zaměřená na energeticky úsporné domácí spotřebiče. Jejím hlavním výstupem je aplikace ecoGator pro chytré mobilní telefony, která je poskytovaná zdarma a v češtině. Aplikace obsahuje funkce, které pomohou spotřebitelům v obchodech nalézt a zakoupit ty energeticky nejúčinnější výrobky na trhu. Kampaň je financována Evropskou unií v rámci programu Inteligentní energie pro Evropu (IEE) a podílí se na ní 12 partnerských organizací v deseti evropských zemích, konkrétně v Belgii, České republice, Francii, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Řecku, Slovinsku a Španělsku. Za vývoj aplikace je zodpovědná vídeňská společnost Pocket Science GmbH.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí