zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci smetli senátní zákon o Šumavě, který ohrožoval národní park i prosperitu obcí.

30.10.2014
Chráněná území
Poslanci smetli senátní zákon o Šumavě, který ohrožoval národní park i prosperitu obcí.

Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení zamítli senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo několik senátorů kolem jihočeského Tomáše Jirsy (ODS). Zákon by otevřel náš největší národní park spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců (TOP, Úsvit, ANO a většina ČSSD), proti zamítnutí jich bylo 42 (ODS, KSČM a část KDU) [1].

Hnutí DUHA a vědci už dříve upozornili, že senátní zákon rozšiřoval v okolí obcí III. zónu národního parku (tedy území, kde se může po změně územního plánu stavět) na pozemky dříve skoupené lidmi z okolí politiků a realitními firmami. Zákon by také umožnil kácet za určitých podmínek na celém území národního parku a stejně tak i lovit všude mimo obce. Ochranu přírody navrhovali senátoři srazit pod úroveň ochrany v běžných hospodářských lesích [2].

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC spočetla, že směřování parku podle senátního zákona by poškodilo současné i budoucí pracovní příležitosti vázané na turismus jakož i mezinárodní pověst Šumavy a podkopalo by dnešní prosperitu obcí [3].

Za ochranu šumavské přírody se postavilo přes 43 tisíc lidí, kteří podepsali Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a předali ji poslancům [4].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

,,Poslanci a poslankyně hodili likvidační návrh senátorům a senátorkám na hlavu a vzkázali tak ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, že chtějí zákon, který lépe ochrání krásnou a unikátní šumavskou přírodu. Takový zákon dle ekonomických propočtů také zajistí pokračování a posílení prosperity šumavských obcí. Poslancům za to patří poděkování naše, návštěvníků parku i zvířat, rostlin a veškerého života, který má v divoké šumavské přírodě svůj domov."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Dnes nešlo ve sněmovně zdaleka jen o ochranu přírody, ale o test vládní koalice a hlavně všech slušných politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost. Zamítnutí senátního zákona znamená zastavení nájezdu na státní pozemky."Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí