zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loď Greenpeace, kterou zadržovalo Rusko, blokuje nyní Španělsko

23.11.2014
Šlendryján
Loď Greenpeace, kterou zadržovalo Rusko, blokuje nyní Španělsko

Loď Arctic Sunrise, kterou ruské úřady loni zabavily mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři, se dostala do nových potíží. Na Kanárských ostrovech ji pro změnu zablokovalo Španělsko poté, co vplula do zakázané námořní zóny, kde začal podmořský průzkum možných ropných zdrojů.

Podle španělské vlády citované dnes agenturou AFP plavidlo Greenpeace nerespektovalo zákaz pro plavbu a rybaření ve vyhrazené zóně a nemůže opustit přístav v Arrecife na Kanárských ostrovech, dokud kapitán lodi, který je Američan, nezaplatí kauci 50.000 eur (1,4 milionu Kč).

Tři plavidla španělského námořnictva zadržela již v sobotu několik člunů Greenpeace operujících ze základní lodi Arctic Sunrise, které se pokoušely přiblížit k průzkumné lodi energetické společnosti Repsol. Při incidentu natočeném Greenpeace na video spadla jedna z aktivistek hnutí do moře. Podle španělského ministerstva obrany šlo ze strany Greenpeace o "akt pirátství".

Od loňského září, kdy byla během zásahu ruského ozbrojeného komanda zadržena třicetičlenná posádka Arctic Sunrise, Rusko loď blokovalo do letošního srpna. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, bylo do konce loňského listopadu v ruské vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, ale nesměli opustit Rusko. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie. Tu vyhlásili v prosinci 2013 ruští poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina. Aktivisté po vyřízení formalit z Ruska odcestovali.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí