zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila novelu energetického zákona

12.12.2014
Energie
Legislativa
Sněmovna podpořila novelu energetického zákona

Poplatek za obnovitelné zdroje energie, který zákazníci platí v cenách elektřiny, se zřejmě bude stanovovat nově podle hlavního jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby elektřiny. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes poslanci podpořili v prvním čtení. Jde o jednu z největších změn v zákoně. Předloha odolala návrhům na zamítnutí i na vrácení vládě k dopracování, které prosazovala opozice.

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje, že s novým způsobem žádný člověk nezaplatí více. Naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ušetří.

Předloha rovněž počítá se vznikem kontrolní Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což jeho předsedkyně Alena Vitásková již dříve označila za pokus o politizaci úřadu. Rada má být pětičlenná a členy má na pět let jmenovat vláda podle návrhu ministra průmyslu. Podle návrhu se má současná předsedkyně Vitásková stát i předsedkyní zřízené rady úřadu. Předseda rady má mít plat jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a členové rady jako členové kolegia NKÚ.

Opozice předlohu kritizovala. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura řekl, že zákon se snaží zpolitizovat ERÚ a chybí v něm například jasné a konkrétní důvody pro odvolání členy rady úřadu. Vláda se podle něj snaží zlikvidovat nezávislost úřadu.

Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že půjde o podnikání.

MPO původně zamýšlelo stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Tento paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což kritizuje ERÚ. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude sankcionovat Evropská komise.

Zákon také nově stanoví, že zákazníkem je osoba, která kupuje elektřinu pro své vlastní konečné užití v místě spotřeby. Dosavadní definice uváděla, že jde o osobu, která elektřinu pouze spotřebovává nebo přeúčtovává. Zákon tak definici slaďuje s evropskou směrnicí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí