zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Víchové nad Jizerou likvidovali hasiči únik kyseliny dusičné

12.12.2014
Havárie
Na Víchové nad Jizerou likvidovali hasiči únik kyseliny dusičné

Ve Víchové nad Jizerou na Semilsku likvidovali dnes dopoledne hasiči únik kyseliny dusičné. Vylila se na korbě nákladního automobilu, odkud nebezpečná látka vytékala do kanalizace. K žádným následným škodám ale nedošlo, sdělila dnes ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Únik kyseliny byl na operační středisko hasičů ohlášen dnes krátce po 10:30. "Na místě zasahovali profesionálové ze Semil a Jilemnice, z centrální stanice Liberec dorazili hasiči s protiplynovým a chemickým kontejnerem," řekla Štrauchová. Hasiči ihned kolem položili sorpční hady, aby zabránili dalšímu šíření nebezpečné látky.

"Podle dokumentace začali zjišťovat možná rizika, neboť na vedle kyseliny dusičné přepravovalo auto také hydroxid sodný. Hasiči vytyčili nebezpečnou zónu, převlékli se do protichemických ochranných obleků a vápnem neutralizovali vyteklou tekutinu," popsala zásah mluvčí. Z kontejneru libereckých profesionálů použili i speciální koberce na kyseliny.

Ve spolupráci s policií prozkoumali hasiči i vodní tok, protože kanalizace byla vyvedena přímo do řeky Jizerky. Informována byla Česká inspekce životního prostředí, žádné znečištění ale neobjevili. Zhruba tři hodiny podle Štrachové trvalo hasičům než odstranili zbytky nebezpečné látky, vyčistili kanálovou šachtu od kontaminovaného bahna a provedli kompletní dekontaminaci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí