zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Technologie pro zpracování (zhutnělých) kalů

20.01.2015
Odpady
Čištění odpadních vod
Technologie pro zpracování (zhutnělých) kalů

PopisŠpanělská společnost má zájem o technologie pro zpracování různých druhů kalů, a proto má zájem o navázání spolupráce s jinou společností na bázi kontraktu nebo jiné komerční dohody s technickou asistencí.

POD Reference: TRES20131218001

Summary:
A Spanish company working in the environment field is specialised in waste management and sewage treatment. The company is interested in acquiring a technology to treat slurries and sludges, including sewage sludges and other types of sludges. The company is looking for manufacturing agreements or commercial agreements with technical assistance for the implementation of such technology to treat slurries and sludges.

Description:
A Spanish company from the environmental field is specialised in waste management and sewage treatment, including the complete waste process (that is, collection, transport and treatment of solid and liquid wastes). Moreover, they develop studies and projects related to environmental aspects for both public administration and private clients.

Since the slurries and sludges produce a harmful effect on the environment, the company has identified the need of their treatment as a way to improve its business.

The company is interested in a treatment system able to treat different types of slurries and sludges. The technology, different from biogas technologies, should be affordable for the waste producer and able to treat these wastes through a simple process.

The company is looking for manufacturing agreements or commercial agreements with technical assistance in order to introduce a technology to treat slurries and sludges, according to its specific needs.
Technical Specification or Expertise Sought:
The partner sought should provide an affordable technology able to treat slurries and sludges through a simple process.
Stage of Development: Already on the market

- Type of partner sought:
Industry, R&D centers, university.

- Specific area of activity of the partner:
Environment, specifically, slurries and sludges treatment systems manufacturers, engineers and consultants.

Task to be performed:
To develop a technology to treat slurries and sludges according to the company's specifications.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí