zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko - Odvrátit stagnaci ekonomiky pomohou investice do infrastruktury palivo-energetického sektoru

09.01.2015
Energie
Rusko - Odvrátit stagnaci ekonomiky pomohou investice do infrastruktury palivo-energetického sektoru

V prvním čtvrtletí roku 2015 ruská vláda plánuje schválit řadu důležitých dokumentů v oblasti palivo-energetického komplexu TEK, které jsou v současné době dokončované s přihlédnutím k nové ekonomické realitě. To je především Energetická strategie země do roku 2035 a generální schéma rozvoje ropného a plynárenského průmyslu na stejné období. Tyto dokumenty stanoví parametry požadované infrastruktury v dlouhém období.

Finanční potíže spojené s realizací velkých infrastrukturálních projektů zmíněného odvětví za složitých podmínek makroekonomických šoků byly projednány v analytickém středisku Vlády Ruské federace. Vedoucí oddělení pro strategický výzkum Alexander Kurdin zdůraznil, že pro vyvedení ekonomiky ze stagnace je potřeba investovat do projektů infrastruktury, což přinese dlouhodobý efekt a podpoří hospodářský růst.

Infrastruktura TEK je vázaná na potrubní průmysl - nyní jedno z nejúspěšnějších odvětví v Rusku. Ruští výrobci zabezpečují potřeby TEK v potrubích velkého průměru z 99,9 %. ,,Ruské válcovny trubek si kvůli renovaci výroby berou půjčky v cizí měně a v důsledku kolísání kurzu rublu se dostávají do těžké situace", sdělil předseda Koordinační rady Asociace výrobců trubek Ivan Šabalov a pokračoval ,,Chceme-li je udržet nad vodou, potřebujeme stabilní dlouhodobou zakázku na potrubní produkci". Všechny dříve plánované projekty v oblasti infrastruktury energie (jedná se o sedm projektů v plynárenství a šest v ropném sektoru) pokračují, s výjimkou zahraniční části "South Stream", která je zmražena z politických důvodů. Pouze na výstavbu plynovodu "Síla Sibiře" (investice odhadovaná na 770 mld. rublů) bude zapotřebí 2,5 mil. tun trubek velkého průměru, z toho 700 tisíc tun bude dodáno již v roce 2015. V r. 2016 začíná výstavba plynovodu "Altaj", a to jsou dodávky 1,7 milionu tun trubek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí