zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Předsedkyní Strany zelených se stala Jana Drápalová, poprvé stanula v čele strany žena

26.01.2015
Politika
Předsedkyní Strany zelených se stala Jana Drápalová, poprvé stanula v čele strany žena

Strana zelených si na víkendovém sjezdu 24. a 25. ledna v Brně zvolila nové vedení. Předsedkyní se stala starostka Brna-Nového Lískovce a dosavadní první místopředsedkyně Jana Drápalová. Podpořilo ji 115 ze 198 delegátů. Drápalová je první ženou v čele zelených a v současnosti jedinou ženskou předsedkyní mezi parlamentními stranami. Prvním místopředsedou se stal starosta Prahy 4 a šéf pražské organizace Petr Štěpánek, který byl dosud řadovým členem sedmičlenného předsednictva.

Ostatní členové předsednictva, kteří byli zvoleni na sjezdu před rokem, zůstávají na svých postech. Strana zelených byla bez předsedy od loňského května, kdy rezignoval Ondřej Liška. Vedením strany byla od té doby pověřena Drápalová. Zelení se v neděli také shodli na zavedení spolupředsednictví, kdy by po vzoru jiných evropských zelených v čele strany stanula dvojice, kterou by tvořila vždy žena a muž. Konkrétní návrh úpravy stanov připraví ke schválení do půl roku tak, aby se na sjezdu v roce 2016 volili dva spolupředsedové.

,,Lidé vidí, že zelená řešení mají smysl. Proto nás volí. Obecně přitom lidé začínají vnímat naše řešení negativně a mají pocit, že jdou proti jejich zájmům a proti kvalitě života. Musíme je přesvědčit o opaku. Hned po sjezdu zahájíme jednání s našimi potenciálními partnery, s kterými bychom mohli v krajských volbách tvořit předvolební koalice. Jde o KDU-ČSL, Starosty a nezávislé a Českou pirátskou stranu. Také chceme oslovit osobnosti z neziskového sektoru a osobnosti, které jsou ve svých regionech a ve svých obcích respektované, a požádat je o možnost spolupráce," uvedla Jana Drápalová.

,,Chceme být moderní stranou a ukázat, že rovné příležitosti mužů a žen nejsou v našem programu jen prázdné gesto. Tento princip uplatňujeme i v orgánech strany a na kandidátkách. Ženy do politiky patří a ukazuje se, že naše starostky jsou úspěšné. Spolupředsednictví funguje u zelených nejen v Německu, ale i ve Švýcarsku či ve Švédsku," uvedla Drápalová ke spolupředsednictví.

,,Limity těžby byly prvním polistopadovým procitnutím rodící se české demokracie a zachránily severní Čechy před devastací. Pokud Sobotka s Babišem přistoupí na prolomení limitů, naváží tak na destruktivní politiku normalizačních komunistů z osmdesátých let. Strana zelených bude i nadále bojovat za jejich zachování," uvedl Petr Štěpánek, nově zvolený 1. místopředseda zelených.

Sjezd také schválil stanoviska k aktuální politické situaci:

Usnesení sjezdu Strany zelených k aktuální situaci na Ukrajině
Sjezd strany zelených vyjadřuje smutek a lítost nad civilními obětmi včerejšího ostřelování ukrajinského Mariupolu. Další civilní oběti konfliktu jsou důkazem vážnosti situace na Ukrajině a naléhavosti požadavků na řešení situace. Česká republika může k řešení přispět minimálně tím, že její vrcholní představitelé budou mluvit jednotnou řečí a společně se připojí k evropské snaze o vyřešení situace na Ukrajině. K takovému rozvážnému a zodpovědnému přístupu sjezd Strany zelených vrcholné představitele České republiky, zejména pak prezidenta České republiky, vyzývá. Sjezd Strany zelených se také připojuje k výzvě zelené europoslankyně Rebbecy Harms, aby Evropská unie i OSN situaci řešila se všemi stranami na úrovni Rady bezpečnosti OSN a aby byla zajištěna ochrana a pomoc civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny.

Usnesení sjezdu Strany zelených k energetické koncepci České republiky
Sjezd Strany zelených vyzývá vládu k přepracování návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce. Za klíčové považujeme zachování limitů těžby uhlí. Strana zelených vyzývá vládu, aby dala trvalou jistotu lidem žijícím v sídlech ohrožených těžbou uhlí bezodkladným odpisem všech ložisek hnědého uhlí za platnými limity těžby a černého uhlí v Beskydech. Nesouhlasíme s posilováním jaderné energetiky ve chvíli, kdy se obnovitelné zdroje blíží dosažení konkurenceschopnosti. Energetická renovace domů a investice do šetrných zdrojů energie mohou pomoci snížit znečištění ovzduší, povzbudit domácí ekonomiku a posílit energetickou bezpečnost České republiky.

Usnesení sjezdu Strany zelených k centru Klinika a iniciativě Kulturou proti chátrání
Sjezd SZ vyjadřuje podporu projektu autonomního sociálního centra Klinika.
Sjezd SZ vyjadřuje podporu brněnské iniciativě Kulturou proti chátrání, která usiluje o smysluplné neziskové využití chátrajícího areálu v centru Brna jako protipólu stále masivnější komercionalizace veřejného prostoru.

Jenda Žáček
tiskový mluvčí Strany zelených

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí