zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhřívané ulice a teplo z hlubin

15.02.2015
Energie
Ekologická dovolená, cestování
Vyhřívané ulice a teplo z hlubin

Přestože islandská metropole patří mezi nejmenší hlavní města Evropy, má obrovské kouzlo a turistům nabízí řadu nezapomenutelných zážitků...

Island nastoupil zelenou cestu po druhé světové válce, kdy v malé zemi s 300 tisíci obyvatel začali investovat ohromné prostředky do využití obnovitelných zdrojů, především geotermální energie pocházející z mohutných horkých pramenů pod ostrovem. Výsledek je neuvěřitelný. Devadesát procent domů a bytů je dnes vyhříváno vodou z geotermálních zdrojů a ceny tepla či energie jsou nejnižší v Evropě. Ve srovnání s dánskou Kodaní zde vytápění domů vychází na čtvrtinovou cenu a třeba celoroční vytápění bytu o rozměru 200 metrů čtverečních vyjde zhruba na 12 tisíc korun.

Energetická nezávislost

Ostrov je aktivní sopečnou zónou, a přestože byl už v 9. století pojmenován norskými Vikingy Ledovou zemí (Iceland), vedle sněhu a ledu na povrchu je také plný ohně, žhavého podzemí a horkých pramenů. Díky využití "zelené" energie z podzemí má současný Island minimálně znečistěné ovzduší, neboť fosilní paliva využívají pouze automobily a lodě. Island však hodlá dovoz ropy dále zmenšovat a výhledově úplně zastavit, vláda podporuje využití elektromobilů a rozvoj sítě vodíkových čerpacích stanic s tím, aby byl ostrov v roce 2050 plně energeticky nezávislý.

Kde vyrostla Björk

Přes svoji subtilnost Reykjavík působí kosmopolitním a svobodomyslným dojmem, je plný hudebních klubů, v nichž je možné poslouchat skvělou islandskou muziku, jež se sice nachází ve stínu největší místní hvězdy Björk, ale má stejný náboj a temperament.

Mnoho domů je vyzdobeno originálními sgrafity, která dávají ulicím šťávu, a navíc se tu člověk cítí absolutně bezpečně, neboť na Islandu není téměř žádná kriminalita, a dokonce ani policisté zde běžně nenosí zbraň. Island byl na počátku tisíciletí pro turisty extrémně drahou zemí, jeho ekonomika rostla o pět procent ročně a ceny jídla (ale třeba i piva, které není kvůli částečné prohibici volně prodejné) byly velmi vysoké. Po bankrotu bankovního sektoru v souvislosti se světovou ekonomickou krizí se ceny na Islandu výrazně snížily.

Velrybí steak

Reykjavík je jedním z mála míst na světě, kde můžete ochutnat steak z velryby. Přestože se většina ekologicky masírovaných Evropanů nad touto pochoutkou poněkud ošklíbá, gurmáni dobře vědí, že jde o výtečnou lahůdku, neboť červené maso velryby má jemnou chuť a vzdáleně připomíná telecí. Přestože řada restaurací v Reykjavíku má už nad vchodem nápis "whale free", není problém najít podniky, kde tuto specialitu servírují.

Ostatní islandské speciality jsou však určené jen pro značně otrlé gurmány či gastronomické dobrodruhy, neboť jak pstruzi uzení na ovčím trusu, tak vařená ovčí hlava rozhodně nepatří mezi vyhledávané delikatesy. A co teprve fermentované, tedy česky zkvašené maso žraloka, který se na několik měsíců zahrabává pod zem, takže nelibě voní a stejně nelibě chutná. Naopak výtečné speciality z ryb a plodů moře můžete ochutnat v oblíbeném podniku Fish Market (www.fishmarket.is). Ceny hlavních jídel se pohybují kolem 800 korun.

Půlnoční golf

Fantastickým zážitkem je noční golf. Na ostrově, kde žije zhruba 300 tisíc lidí, stojí neuvěřitelných 65 golfových hřišť, většinou devítek, ale také osmnáctek. Hlavně v květnu a v červnu, kdy zde panuje nekonečný den a slunce téměř nezapadá, je možné hrát golf v noci za svitu půlnočního slunce, což se člověku jen tak nepovede. Je však nutné si půlnoční tee time zarezervovat dopředu, neboť zájemců o půlnoční hru je tradičně mnoho.

Vyhřívaná pláž

Ale tím nabídka unikátních okamžiků ještě nekončí. Reykjavík má totiž jako jediné město na světě vyhřívané moře, respektive malou pláž v areálu Nauthólsvík, který byl otevřen v roce 2000. Proud horké termální vody je zde sveden do moře, čímž teplotu oceánu, která se pohybuje kolem 10 stupňů, otepluje na nějakých 18 až 20 stupňů, což tradičně otužilým Islanďanům stačí ke koupání. Pláž je navíc vybavena zlatým pískem, který byl přivezen několika trajekty z Maroka, a také několika bazénky s termální vodou, v nichž se plavci mohou dostatečně prohřát. Zřejmě nejsevernější pláž v Evropě funguje pouze v letních měsících.

Islanďané hojně využívají termální koupaliště, která stojí téměř u každé vesnice a představují pro ně jakési společenské centrum, kde se scházejí a diskutují o soukromých i pracovních záležitostech. Poslední výzkumy však ukázaly, že termální voda je poněkud nebezpečná a může zvyšovat výskyt nejrůznějších druhů rakoviny (především rakoviny prsu či kůže).

Muzeum penisů

Na závěr ještě poněkud bizarní zážitek. V Reykjavíku již několik let funguje muzeum zvířecích penisů, které je jediné svého druhu na světě. Najdete zde faly různých tvarů i velikostí, od dvoumetrových "mohykánů" až po milimetrová písklata. Podivnou sbírku dal dohromady učitel z městečka Husavík, jenž začal před 30 lety sbírat penisy ulovených velryb, které nakládal do formaldehydu. Současná kolekce obsahuje sbírku více než 280 penisů z 93 druhů zvířat, nejčastěji jsou zastoupeny velryby, ale nechybějí ani pohlavní údy tuleňů, polárních medvědů, sobů, koní, prasat, krys či zajíců. Největší velrybí penisy váží 70 kilogramů. Cena prohlídky je osm eur, další podrobnosti najdete na www.phallus.is.


Modrá laguna

Nejkrásnější geotermální koupaliště Modrá laguna stojí asi 40 minut jízdy od města směrem na jihozápad. Komplex bazénů s vodou plnou síry a působivou mlhou nad hladinou je mimořádně oblíbený u místních i turistů. Vstupné činí zhruba 600 korun (www.bluelagoon.com).

AUTOR: Libor Budinský

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí