zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioodpadové RozVerky Ekologického institutu Veronica

09.02.2015
Bioodpady
Bioodpadové RozVerky Ekologického institutu Veronica

Od ledna musí obce povinně sbírat bioodpad a kovy

Všechny obce musí zajistit svoz bioodpadu a odděleně sbírat kovy. Takto se dají shrnout novinky aktuální vyhlášky Ministerstva životního prostředí, která začala od Nového roku platit. To je nepochybně dobrá zpráva pro všechny, kterým záleží na našem společném prostředí. Vždyť bioodpad tvoří podle některých odhadů až polovinu hmotnosti veškerého komunálního odpadu a kovy zase odhadem 10-30 kilogramů na osobu a rok. Teď už bude záležet na jednotlivých obcích, jak se k vyhlášce postaví, jestli ji pojmou jako příležitost pro významné zlepšení nebo jen povinnost, jelikož, jak je známo, čert je vždy schován v detailu.
Více informací naleznete zde.

Obrázek žížal, Obrázek kompostéru, kreslil R. Pospíšil

Vyšla nová brožura o vermikompostování - Pozvěte žížaly domů!

Vermikompostování je metoda, při které dochází k rozkladu organického materiálu pomocí žížal. Malý žížalový kompostér je velice chytrá věc, která nám pomůže při domácím odpadovém hospodářství. Používání žížal místo pouhého skladování organického odpadu na kompostové hromadě zaručuje rychlejší získání tmavého, na živiny bohatého hnojiva a to přímo u vás doma, ve škole nebo v kanceláři. Jak začít a spoustu dalších užitečných tipů naleznete v naší nové brožuře.
Více informací naleznete zde.

Ekoporadna: Máme se bát večer svítit LED světlem?

Diodové osvětlení může mít velký obsah modré složky světla, které je vhodné pro denní svícení, ale je známo, že organismu po setmění neprospívá. Znamená to ale, že se máme večer vzdát úsporného LED osvětlení? Rozhodně ne. Zcela jednoduše lze přidat žlutou nálepku/stínidlo, která modré světlo odfiltruje. Můžeme také koupit LEDku s žádoucí barvou světla podle toho, zda se jedná o osvětlení pracovního stolu či nočního stolku, nebo pořídit diodovku s možností změny odstínu a intenzity.
Více informací naleznete zde.

Vstupenky na benefiční divadlo jsou stále v prodeji!

Nepromarněte šani účastnit se premiéry a zároveň i derniéry nové, světové a osvětové hry divadelního souboru Verdis, Ekologického institutu Veronica a Klubu přátel Veronica: "Vrtule aneb cesta do Banátu a zase zpátky". Neopakovatelné představení se koná v divadle Husa na provázku v Brně, 21. února 2015. V ceně vstupenky je zahrnut také raut, dobré víno, vystoupení cimbálové muziky Veronica a další atraktivní program.
Více informací naleznete zde.

Změna klimatu - hrozba nebo příležitost?

Ve svém novém projektu Veronica využívá koncept resilience - sebevědomého přístupu obcí i jednotlivců k výzvě, kterou představuje změna klimatu. Veřejnost, školáci, studenti, odborníci a starostové se budou dovídat a diskutovat o tom, jak se vypořádat s vlnami veder, se suchem a s extrémními projevy počasí či problémy s dodávkou energie, a to způsobem, který zároveň přispěje k ochraně klimatu.
Více informací naleznete zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí