zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na konferenci se ukázali právníci i férová káva

06.03.2015
Firemní ekologie
Na konferenci se ukázali právníci i férová káva

Nadace prostřednictvím dotazníku oslovila 570 lidí z veřejnosti a ptala se jich, jak často se věnují dobrovolnictví a společensky prospěšné činnosti...

Mamacoffee prodává fair trade kávu

Za kavárenskou společnost Mamacoffee na konferenci vystoupila její zakladatelka Marta Kolská. Mamacoffee se stala prvním zpracovatelem fair trade produktů, především kávy, ve střední a východní Evropě. Kolská nejprve v Praze vybudovala pražírnu kávy a postupně otevřela sedm vlastních kaváren. Řadě dalších kaváren a prodejen dodává kávu a poskytuje poradenství. Mamacoffee spolupracuje s neziskovými organizacemi, které působí v Česku i v rozvojových zemích. Tento kavárenský řetězec zaměstnává řadu uprchlíků z rozvojových zemí. "Jsou velmi ostražití a nedůvěřiví. Je poměrně složité získat si jejich důvěru," podotkla na konferenci Kolská.

ZLKL vyvinula speciální vozík pro postižené

Ladislav Brázdil, který na konferenci reprezentoval strojírenskou firmu ZLKL, působí v tomto rodinném podniku jako jednatel a projektový manažer. Brázdilovi a jejich firma se stali známými mimo jiné díky svému projektu speciálně upraveného vozidla pro vozíčkáře Elbee. Unikátní je tím, že jej postižení lidé mohou řídit, aniž by vystoupili z invalidního vozíku. Do vývoje a vylepšení tohoto vozidla firma investovala už 11 milionů korun. V posledních letech získala společnost například ocenění Odpovědná firma roku, Inovační hvězda nebo TOP Odpovědná firma roku. "Když jsme vozidlo představovali na veletrhu postiženým lidem, měli slzy v očích. Dává jim to zpět svobodu pohybu," řekl Brázdil.

I právnická pomoc může být CSR

Jana Kravčíková vede tým lidí, kteří pomáhají občanům znát svá práva a zapojovat se do věcí veřejných. Na konferenci zastupovala mezinárodní tým právníků Frank Bold, který funguje už od roku 1995. Tito právníci jsou partnery firem i občanů, používají strategie z byznysové sféry, ale pomáhají i neziskovému sektoru. Například chrání své klienty před nezákonnými zásahy státu, zapojují se do řešení aktuálních společenských problémů. Stejně tak se Frank Bold angažuje v případech spojených s korupcí na úrovni státu nebo s poškozováním životního prostředí. Zabývá se například předraženými dálnicemi v Česku či se snaží prosadit protikorupční zákony.

Cestovní kanceláři pro handicapované se daří

Michal Prager zastupoval Pestrou společnost, neziskovku, kterou v roce 2009 založil. Toto sdružení spojuje lidi se zájmem o kynologii a zajišťuje výcvik asistenčních psů pro lidi se zdravotním postižením. V roce 2012 založil Prager sociální firmu, cestovní kancelář Bezbatour, která se věnuje zaměstnávání handicapovaných lidí a organizuje zájezdy pro lidi s tělesným postižením. U všech hotelů a restaurací, kam Bezbatour své zákazníky veze, je prověřeno, že jsou skutečně bezbariérové. "Provozovatelé hotelů a restaurací musí pochopit, že postižený člověk je zákazníkem jako každý jiný a že tito lidé pro ně rovněž představují byznys," poznamenal Prager.

Nadace Via udělala unikátní výzkum

Jiří Bárta, ředitel partnera konference Nadace Via, která pomáhá rozvíjet komunitní život českých měst a obcí, posiluje neziskové organizace a investuje do jejich rozvoje, představil ojedinělý výzkum. Nadace prostřednictvím dotazníku oslovila 570 lidí z veřejnosti a ptala se jich, jak často se věnují dobrovolnictví a společensky prospěšné činnosti. Celých 50 % dotázaných uvedlo, že se dobrovolnické činnosti nevěnuje vůbec, 43 % jen nárazově a jen 7 % trvale nebo pravidelně. "Když jsme ale tutéž otázku položili představitelům společenských elit, tedy lidem vzdělaným s vyššími příjmy, 40 % řeklo, že se zúčastňuje pravidelně, a 50 % nárazově. Zbytek vůbec. To jsou mnohem lepší čísla," myslí si Bárta.

AUTOR: Zuzana Keményová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí