zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejvíce pokut od inspekce na severu Čech bylo za odpady

02.03.2015
Odpady
Šlendryján
Nejvíce pokut od inspekce na severu Čech bylo za odpady

Česká inspekce životního prostředí loni uložila v Ústeckém kraji 220 pokut v celkové výši 14,8 milionu korun. Nejvíce prohřešků souviselo s nakládáním s odpady. ČTK to řekla Pavla Sibřinová z tiskového oddělení ČIŽP.

Ústecký oblastní inspektorát provedl v regionu loni 1463 kontrol, o rok dříve jich bylo 1397. V roce 2013 uložil 233 pokut v celkové výši 16,4 milionu korun. "Trend činnosti, co se týká počtu a výše pokut, je vyrovnaný, zdánlivý pokles je způsoben vyšším počtem poměrně vysokých pokut, které během roku 2014 nenabyly právní moci," vysvětlila Sibřinová.

Obdobně jako v minulých letech se nejvíce pokut týkalo nakládání s odpady, bylo jich 89 za zhruba osm milionů korun. Nejzávažnější případy se týkaly nelegálního skladování nebezpečných látek a odpadů v několika areálech bývalých provozů v regionu. Jde podle Sibřinové především o případ bývalé olejny Setuza v Lovosicích na Litoměřicku a bývalé Chemopharmy v Ústí nad Labem, kde správní řízení dosud neskončilo.

V areálu společnosti Wowitra v Lovosicích se našly tuny rizikových laboratorních chemikálií, další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi a také malé množství radioaktivních látek.

Loni inspektoři uložili tři pokuty v souvislosti s chemikáliemi v centru Lovosic. Jednu ve výši 500.000 korun společnosti Aniveg Eco, jakožto původnímu provozovateli areálu, další dvě ve výši milion korun a 750.000 Kč společnosti Wowitra. "Během roku byly v areálu provedeny další kontroly a předpokládá se zahájení dalšího řízení," doplnila Sibřinová.

Ústecký inspektorát doposud řídila Jana Moravcová. Nedávno ji společně s dalšími třemi řediteli oblastních inspektorátů odvolal nový šéf ČIŽP Erik Geuss. Jeden ředitel rezignoval. Na uvolněná místa inspekce vyhlásila výběrová řízení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí