zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR hrozí, že bude vracet miliardy z daně na emisní povolenky

02.03.2015
Ovzduší
Šlendryján
ČR hrozí, že bude vracet miliardy z daně na emisní povolenky

České republice hrozí, že bude muset vracet zhruba 7,5 miliardy korun z daně na bezplatné emisní povolenky. Tato daň z let 2011 a 2012 totiž podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který o tom dnes informoval v tiskové zprávě, nebyla v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek.

Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí Soudního dvora EU respektuje, Nejvyšší správní soud se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Směrnice o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů stanovila, že v letech 2008 až 2012 měly členské země EU 90 procent povolenek přidělovat zdarma. V letech 2011 a 2012 ale Česko na tyto povolenky uvalilo darovací daň ve výši 32 procent. Stát na dani z emisních povolenek v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy Kč. Peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie.

"O věci s konečnou platností rozhodne Nejvyšší správní soud, který bude muset posoudit, zda uplatnění daně darovací respektovalo podmínky stanovené výše zmíněnou směrnicí, tak, jak je uvedeno v rozhodnutí Soudního dvora," uvedlo dnes ministerstvo financí. Nejvyšší správní soud musí nyní o stížnosti Ško-Energo rozhodnout v souladu s evropským právem.

"Těžko se k tomu mohu vyjádřit dřív, než se seznámím s podrobným zdůvodněním Evropského soudního dvora," řekl ČTK exministr financí Miroslav Kalousek.

"Úmysl byl dobrý, nicméně právní provedení bylo špatné. Na obhajobu české vlády můžu říci, že ČR není jediná, kdo k tomuto kroku přistoupil a kdo zřejmě bude muset vracet takto získané peníze, podobný případ se stal i ve Španělsku," řekl dnes analytik ENA Jiří Gavor. Doplnil přitom, že další potíže státu zřejmě nehrozí.
O vrácení daně požádalo loni několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Firma Ško-Energo se se stížností proti dani obrátila na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát ale podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

Právě energetické firmy budou podle Gavora zřejmě vítězem sporu, protože získají nečekaně dost výrazné finanční prostředky. "Hlavním výhercem bude ČEZ, protože z objemu 7,5 miliardy více než pět miliard připadne jemu," uvedl.

Soudní dvůr EU dnes připomněl, že s ohledem na desetiprocentní hranici pro přidělování povolenek za úplatu směrnice brání nejen přímému stanovení ceny, ale také případnému následnému výběru poplatků za přidělení. "Sporná daň vybíraná v návaznosti na přidělení povolenek tedy není slučitelná se směrnicí, pokud tuto hranici nerespektuje," uvedl evropský soud. Uvalení daně podle něj není možné zdůvodnit ani snahou získat dodatečné prostředky ve prospěch výrobců zelené energie, protože takový cíl směrnice o obchodování s povolenkami nesleduje.

Soudní dvůr EU ale také upozornil, že cílem směrnice je ochrana některých výrobních odvětví před ztrátou konkurenceschopnosti v důsledku zřízení trhu s povolenkami. Proto by omezení povolenek poskytovaných za úplatu na desetinu mělo být počítáno pro každé dotčené odvětví a ne z celkového počtu vydaných povolenek.

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. V současné době se intenzivně diskutuje o reformě celého systému označovaného jako ETS.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí