zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kutná Hora by měla kvůli arzenu zajistit hlušinové haldy na Kaňku

16.03.2015
Geologie
Sanace, staré zátěže
Zdraví
Kutná Hora by měla kvůli arzenu zajistit hlušinové haldy na Kaňku

Kutná Hora by měla zajistit hlušinové haldy v místní části Kaňk, které jsou pozůstatkem středověké důlní činnosti. Hygienici kvůli vysokému obsahu arzenu požadují úpravy území u silnice do Libenic. Starosta Martin Starý (Kutnohorská změna) ČTK řekl, že je na tuto akci těžké získat peníze, protože na tak staré ekologické zátěže nebývají vypsány vhodné dotační tituly. Pomoc by podle něj mohla přijít od kraje.

Hygienici radnici sdělili, že pokud není do důlních hald zasahováno, jejich povrch není rozkrýván a jsou zatravněny, žádné riziko lidem nehrozí nebo je minimální. Lokalita je ale cílem hledačů minerálů a kvůli rozkrývání terénu se podle hygieniků uvolňují do životního prostředí druhotné minerály s vysokým obsahem arzenu, který je toxickým prvkem a může způsobit i závažné akutní otravy.

Starý poukázal na to, že lidé na Kaňku žijí vedle arzenu po celé generace. "A ne jenom na Kaňku. Arzen je tady v Kutné Hoře všude, ale na Kaňku je ho tedy abnormálně," řekl.

Od loňského podzimu jsou v okolí hald cedule se zákazem vstupu a město by podle Starého mělo ještě některá místa zabezpečit zavezením a vytvořením teras. To si však podle něj vyžádá několik milionů korun. "Nevíme, kde na to vzít peníze, a nebude to ani jednoduché technicky. Problém je ten, že dnes jsou dotační tituly směřovány na řešení zátěže z důlní činnosti, ale z novodobé, jenže tyhle haldy jsou staré 600 až 700 let," podotkl.

Bývalá hornická osada Kaňk leží tři kilometry severně od Kutné Hory a je jednou z jejích místních částí. Vznikla v druhé polovině 13. století v souvislosti s objevem rozsáhlých nalezišť stříbra a mědi. Těžba také dala Kaňku jméno, neboť německý název Gang znamená mimo jiné důlní chodbu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí