zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Calla startuje projekty na podporu přírodě blízké obnovy po těžbě

26.04.2015
Příroda
Geologie
Calla startuje projekty na podporu přírodě blízké obnovy po těžbě

I v letošním roce se Calla zaměří na přírodě blízkou obnovu těžebních prostorů, ochranu přírodovědně cenných pískoven či kamenolomů a také ohrožených druhů vázaných na taková místa. Pomohou jí v tom zejména dva nové projekty, s nimiž uspěla v grantových soutěžích.

,,Lomy, výsypky či odkaliště lidé stále vnímají jako zničená místa, která by se měla rekultivovat. Rekultivace v současném pojetí však často znamenají spíše likvidaci stanovišť pro ohrožené druhy než kýžený návrat do přírodního stavu," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally a dodává: ,,Přírodě blízká obnova představuje vyzkoušenou, k přírodě šetrnou a levnější alternativu obvyklých rekultivací na zemědělskou půdu nebo hospodářský les. Je načase udělat z ní také alternativu rovnocennou, k čemuž směřují i naše nové projekty."

První projekt s názvem ,,Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl podpořen v grantovém řízení Fondu pro NNO*. Cílem projektu je prosazovat vyšší zastoupení přírodě blízké obnovy. Přírodě blízkou obnovu bude Calla sama provádět na vybraných místech jižních Čech, projekt má však také výraznou informační, vzdělávací a ekoporadenskou část, kterou mohou využít zájemci z celé ČR.

Druhý projekt se jmenuje ,,Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách". Uspěl v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí ČR a týká se zejména ochrany a výzkumu opuštěných těžebních prostorů, které slouží jako útočiště ohrožených druhů.

,,Připravujeme také aktivity zaměřené na veřejnost. Mimo jiné bychom chtěli více pracovat na využití turistiky a rekreace v ochraně přírody. Chystáme se pozvat zájemce na zajímavá místa, kde jejich pohyb a sešlap vegetace nejenže neškodí, ale naopak prospívá ohroženým rostlinám a živočichům. Právě druhy vázané na plochy bez vegetace, písčité stěny, rozvolněné trávníky nebo tůňky potřebují neustálé drobné narušování svých stanovišť," uzavírá Jiří Řehounek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí