zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Břidlicová revoluce v Evropě nebude, uvedl šéf plynárenské unie

09.06.2015
Energie
Břidlicová revoluce v Evropě nebude, uvedl šéf plynárenské unie

Revoluce v těžbě břidlicového plynu po americkém způsobu se v Evropě neuskuteční. Britské stanici BBC to řekl šéf Mezinárodní plynárenské unie (IGU) Jerome Ferrier. Rozmach těžby plynu z břidlicových hornin v USA pomohl snížit tamní ceny energií. Některé evropské vlády by teď chtěly rozvíjet vlastní zdroje tohoto nekonvenčního plynu.

"Nemůžete opakovat (americkou zkušenost) v Evropě," uvedl Jerome Ferrier. Dodal, že "politici váhají přijmout rozvoj (těžby z) břidlic".

Šéf IGU stanici BBC řekl, že rozvoj břidlicového plynu naráží na odpor v Británii a v Polsku a v "žádném případě" nenastane ve Francii. Jiné země, včetně Německa, Rumunska a Bulharska, uvalily moratoria na kontroverzní technologii zvanou hydraulické frakování, která se používá k těžbě z břidlicových hornin.
Podle Ferriera je "škoda", že se možnost těžby plynu z břidlic zkoumat nebude. "Budoucnost plynu (ale) nezávisí na břidlicovém plynu - konvenčního plynu je dostatek na více než století," sdělil BBC na mezinárodní plynárenské konferenci v Paříži.

Vyslovil se zároveň pro určování cen uhlíku, které by omezily využití uhlí. Při jeho spalování vzniká velké množství oxidu uhličitého, se kterým se spojuje globální oteplování. Evropská komise v roce 2005 zavedla systém obchodu s emisními povolenkami s cílem snižovat objem vypuštěných skleníkových plynů. Na snižování emisí ale tento systém neměl vliv, především proto, že cena uhlíku je moc nízká, podotkl BBC.

Pro stanování ceny uhlíku na celosvětové úrovni se tento týden vyslovily velké evropské ropné a plynárenské společnosti jako Statoil nebo Total. Vlády vyzvaly, aby stanovily globální cenu emisí uhlíku. To by podle agentury Reuters mohlo dramaticky změnit podíly uhlí a zemního plynu v energetickém mixu.

Velké americké energetické firmy se ale k iniciativě nepřipojily. Šéf těžebního gigantu ExxonMobil Rex Tillerson v úterý poukázal na to, že emise oxidu uhličitého v USA klesají, přestože ceny uhlíku se v zemi nestanovují.

Za nižšími emisemi stojí čistší břidlicový plyn, který nahrazuje uhlí, napsal BBC. Podle šéfa IGU Ferriera ale k takovému vývoji v Evropě nedojde.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí