zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Japonsku vznikla socha na počest hmyzu ubitého člověkem

14.06.2015
Příroda
V Japonsku vznikla socha na počest hmyzu ubitého člověkem

V japonském chrámu vznikla nová socha na počest hmyzu, jenž se dočkal tragického konce rukou člověka. Socha má podobu stvoření, které je podobné brouku, je v nadživotní velikosti a stojí na kameni. Oklopena je drátěným pletivem.

Jak informovala japonská tisková agentura Kjódó, socha je duchovním dílem anatoma Takešiho Jora, který je celoživotním nadšeným entomologem. Před novináři vyjádřil naději, že socha stojící v chrámu Kenčodži jižně od Tokia uchlácholí duše hmyzu, který v životě nasbíral do své sbírky - a zároveň vyšle lidem ekologické poselství.
"Doufám, že si lidé uvědomí, jaký by byl svět bez hmyzu," dodal Joro.

Sochy oslavující hmyz nejsou ve světě příliš běžné, ale jedna podobná stojí v americkém městě Enterprise ve státě Alabama. Socha ženy držící nad hlavou zemědělského škůdce - květopasa bavlníkového (Anthonomus grandis) - tam byla vztyčena v roce 1919 na znamení "hlubokého vděku" za to, jak tento hmyz zpustošil místní bavlníkové plantáže.

Zemědělci se museli vzdát pěstování bavlny a přechod na jiné plodiny městu rychle přinesl nebývalou prosperitu, uvedl zpravodajský server BBC News.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí