Úterý, 23. dubna 2024

Ministerstvo zemědělství zvyšuje bezpečnost řek pro vodáky. Letos mimo jiné zajistí i Viktorčin splav

Ministerstvo zemědělství zvyšuje bezpečnost řek pro vodáky. Letos mimo jiné zajistí i Viktorčin splav

Státní podniky Povodí, které spadají pod Ministerstvo zemědělství, pokračují v úpravách jezů a v jejich osazování zabezpečovacími prvky. Ty zajistí větší bezpečí vodáků, kteří sjíždějí řeky. Například Povodí Labe letos chystá vylepšení na šesti nebezpečných jezech za zhruba 280 tisíc korun.

Výstupní žebříky umožňující sebezáchranu, házecí lana, pěnové kruhy nebo vázací kruhy usnadňující případný zásah hasičů, to jsou pomůcky, které letos instalují podniky Povodí na řekách, aby zajistily větší bezpečí vodáků. Plány vypracovala Povodí ve spolupráci se zástupci vodáckých organizací, hasiči nebo městskými úřady.

Povodí Labe letos do konce června takto zajistí šest vytipovaných jezů (jde o Viktorčin splav a Zlíč na Úpě, Janderov a Tuněchody na Chrudimce a Bakov a Káraný na Jizeře).

Na řece Ostravici u Frýdlantu nad Ostravicí opatří Povodí Odry vybavením pro záchranu tonoucích jeden jez a dva spádové stupně. Konkrétně objekty doplní ukotvená oka, sloupky pro úvazy, madla a instalovaná lana nebo řetězy.

Povodí Ohře do začátku července dokončí zprůchodnění jezu Černý Mlýn a dolního jezu Loket na Ohři. Po úpravách budou na obou jezech fungovat rybí přechody, které současně umožní vodákům bezpečné splutí. Letos plánuje Povodí Ohře ještě připravit projektovou dokumentaci na rekonstrukci jezu Radošov.

Povodí Vltavychystá vodácké propusti například na Sázavě na jezech Podělusy nedaleko Týnce nad Sázavou a Městečko u Poříčí nad Sázavou. Obě stavby by měly být zahájeny v příštím roce. V dalších letech se připravují úpravy například na jezech Hamr a Krkavec na Nežárce a na jezu Mrskoš na Otavě v Horažďovicích.

Povodí Moravy doplní záchrannými prvky šest jezů: Šumperk na Desné, jez Zábřeh-Ráječek na Moravské Sázavě, jez Olomouc a jez Bolelouc na Moravě a jezy Přerov a Hranice na Bečvě. V letech 2012 až 2014 Povodí osázelo záchrannými prvky a vybavilo informačními tabulemi 18 jezů. Náklady byly přibližně 377 tisíc korun. Na závodě Horní Morava je zabezpečeno 70 % nebezpečných jezů (zejména ty, na nichž již došlo k úmrtí, nebo ty, které jsou na významných vodáckých trasách a vykazují známky vysoké nebezpečnosti).

,,Každoročně se snažíme zvyšovat komfort pro vodáky úpravou dalších jezů. Vodáci by si na druhou stranu měli uvědomit, že ne všechny jezy jsou sjízdné, některé jsou dokonce nebezpečné a nesmí se na ně jakkoliv vstupovat," upozornil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podniky Povodí vyzývají veřejnost, aby nebyla lhostejná k osudu prvků, které pomáhají zachraňovat lidské životy. Stále totiž zaznamenávají jejich krádeže nebo ničení, a proto musí znovu zajišťovat již dříve vybavené jezy, což vyžaduje finanční prostředky, které by se daly využít jinde například na prevenci vážných úrazů na řekách.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů