zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice ve Val. Meziříčí chce zlikvidovat přemnoženou křídlatku

30.06.2015
Příroda
Radnice ve Val. Meziříčí chce zlikvidovat přemnoženou křídlatku

Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku chce zlikvidovat přemnoženou rostlinu křídlatku. Nepůvodní invazivní rostlina opět zapleveluje nejen svah pod zámkem Žerotínů či okolí řeky Bečvy, ale také zahrady, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Renata Votrubová. Město chce plevel postupně likvidovat a zamezit jeho nekontrolovatelnému šíření. V minulosti s rostlinou bojovali v regionu také ekologové.

"Křídlatka se velmi rychle šíří, způsobuje erozi, omezuje růst ostatních rostlin a její likvidace je časově i finančně náročná," uvedl Petr Křístek z městského odboru komunálních služeb. V katastru města se křídlatka objevila na několika místech, rostlina dokáže zničit i asfaltový povrch, kterým si prorazí cestu.

"S ohledem na způsob šíření křídlatky, která se v našich zeměpisných šířkách rozmnožuje převážně pomocí podzemních oddenků, je mechanická likvidace, tedy sečení, neúčinná. Proto je likvidace prováděná chemicky pomocí listového herbicidu, který lze používat i v blízkosti vodních toků a je šetrný k životnímu prostředí," uvedl Křístek.

Aby se zamezilo šíření rostliny, postřik bude proveden ve dvou etapách, první do konce června, druhý v září, vždy u dospělých rostlin těsně před jejich vysemeněním. "Jedná se o okamžik, kdy má herbicid nejlepší podmínky k proniknutí do všech částí rostliny. Je tedy velmi důležité, aby před provedením postřiku nebyly posečeny či jinak odstraněny nadzemní částí. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že se můžeme setkat s křídlatkou dorůstající i přes dva metry. Po provedení postřiku zavadnou zasažené části a tyto zbytky budou odstraněny," řekl Křístek.

Město osloví také majitele soukromých pozemků, na kterých se křídlatka vyskytuje. "Chtěli bychom získat přehled o velikosti těchto ploch. Následně se dohodneme, jak budeme dále postupovat. Likvidace křídlatky má smysl jen tehdy, pokud se uskuteční na co největší ploše," uvedl místostarosta města Josef Vrátník.

Křídlatka může dorůst výše až čtyři metry, daří se jí ve vlhkém prostředí, často roste na březích poblíž vodních ploch nebo toků či v lužních lesích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí