zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začínají Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi. Letos si můžou návštěvníci vyzkoušet třeba dojení krávy nebo jízdu na býkovi

26.06.2015
Zemědělství
Začínají Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi. Letos si můžou návštěvníci vyzkoušet třeba dojení krávy nebo jízdu na býkovi

Ministerstvo zemědělství připravilo pro 5. ročník Farmářských slavností několik novinek. Na čtyřech farmách a v Národním zemědělském muzeu můžou návštěvníci například sami otestovat, jak by jim šlo dojení nebo divoká jízda na býčím trenažéru. Cílem slavností je seznámit veřejnost se životem současných zemědělců.

Pátý ročník Farmářských slavností pro rodiny s dětmi začne už tuto sobotu 27. června v Moštárně Hostětín ve Zlínském kraji.

,,Farmářské slavnosti jsme přichystali jako zábavné akce pro rodiny, které se zároveň dozvědí, jak to dnes na farmách chodí. Děti mají příležitost prohlédnout si zblízka hospodářská zvířata a při vzdělávacích hrách se naučit něco o zemědělství, pro dospělé je připravená kulinářská show," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V Moštárně Hostětín v Bílých Karpatech na Zlínsku budou moci návštěvníci ochutnat čerstvý biomošt z ovoce přirozeně dozrálého na slunci, který získal prestižní ceny Česká biopotravina roku 2002 a Regionální potravina. Můžou se podívat i do míst, kde se nápoj vyrábí, stejně jako před pěti lety následník britského trůnu, princ Charles.

,,Stále více lidí chce znát příběh potravin, které běžně jedí, a toto je dobrá příležitost se s takovým příběhem přímo na místě seznámit," uvedl Marian Jurečka.

Na dalších farmách budou mít návštěvníci možnost podívat se na chov přeštických prasat, koz, výrobu sýrů, mléčných produktů, získat tipy na přípravu hovězího masa nebo pečení chleba v peci. Další slavnosti se konají 18. 7. v Biofarmě Sasov v Kraji Vysočina, 8. 8. v Kozí farmě Pěnčín v Libereckém kraji a 15. 8. na Farmě Moulisových u Plzně, která se kromě provozování jezdeckého klubu věnuje i chovu masných plemen skotu. První dny nového školního roku dětem zpestří slavnosti v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné.

Na všech těchto akcíchbude kromě prohlídky farmy a ochutnávky pro děti i dospělé připravený program na podiu i na trávě, farmářský trh, muzika i dětské divadlo, kuchařská show a ochutnávka potravin se známkou kvality Klasa.

Slavnosti organizuje Ministerstvo zemědělství s Národním zemědělským muzeem. Náklady na ně jsou, podobně jako v roce 2014, necelé 4 miliony korun. Loni se Farmářské slavnosti konaly také na 5 místech, celkem je navštívilo 19 tisíc lidí.

Akce začínají vždy v sobotu v 10 hodin a vstup je pro návštěvníky zdarma. Více informací najdete na internetových stránkách www.farmarskeslavnosti.cz.

Přehled míst Farmářských slavností:

27.6.2015 Moštárna Hostětín, Zlínský kraj

18.7.2015 Biofarma Sasov, Vysočina

8.8.2015 Kozí farma Pěnčín, Liberecký kraj

15.8.2015 farma Moulisových, Plzeňský kraj

19.9.2015 Národní zemědělské muzeum v Praze

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí