zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Parky a jiné zajímavé oddechové lokality v Plzni

09.08.2015
Urbánní ekologie
Parky a jiné zajímavé oddechové lokality v Plzni

Návštěvník si může v Plzni vybrat pro odpočinek a relaxaci z celé řady parků a zahrad. Největším a také nejnavštěvovanějším parkem v Plzni je Borský park. Byl založen v roce 1914 na ploše bývalého vojenského cvičiště, pří výstavbě sídliště na Borech v 60. letech 20. století byl rozšířen o lesopark. Díky své rozloze (42 ha) a vybavenosti poskytuje vynikající podmínky pro kondiční sporty a relaxační pobyty ve volné přírodě.

Oblíbeným je také velký Lochotínský park, najdete ho v sousedství plzeňské Zoo. Vznikl ve 30. letech 19. století jako lázeňský areál, najdete tu empírový Lochotínský pavilonek z roku 1833. Součástí parku je i lochotínský amfiteátr, který s kapacitou až 30 000 osob patří k největším open-air scénám v České republice. Park je s centrem města spojen alejí památečních stromů, tzv. Kilometrovkou, která se v roce 2013 dočká regenerace.

Bolevecké rybníky

Bolevecké rybníkyAčkoliv je Plzeň známým cílem poznávací turistiky českých i zahraničních turistů, ojedinělá rekreační oblast boleveckých rybníků je mimo plzeňský region téměř neznámá. Jde přitom o mimořádně cennou lokalitu, která nabízí možnost koupání a procházek i handicapovaným občanům.

Soustava boleveckých rybníků je jedinečné pozdně gotické dílo z pol. 15. století, starší než mnohem známější soustava třeboňská. Tvoří ji rybníky vhodné ke koupání, zejména Velký bolevecký rybník, Senecký, Třemošenský, Šídlovský a Kamenný rybník, a dále několik menších rybníků pro chovné účely.

Nejlepší koupání v přírodě bezesporu skýtá Velký bolevecký rybník (cca 50 ha), na jehož severním písčitém břehu se nachází rekreační areál s veřejným koupalištěm Ostende. Jeho součástí jsou převlékárny, toalety, stánky s občerstvením, upravená pláž a dlouhé molo. Okolí pláží je lemováno borovicemi, které zajišťují příjemný stín.

Památník obětem zla

Meditační zahradaMeditační zahrada s Památníkem obětem zla v Plzni jako vzpomínka na všechny oběti zla, je životním dílem politického vězně Luboše Hrušky. V rekreačním území na jižním okraji města vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. S monumentální křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je vyhledávaným místem pro načerpání sil i zamyšlení.

Luftova zahrada

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množstvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. V současné době je v majetku města. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Štruncovy sady

Štruncovy sady - fotbalový stadion Štruncovy sady tvoří zelenou plochu ve tvaru trojúhelníku mezi historickým jádrem města a areálem pivovaru Plzeňský Prazdroj. Z jedné strany jsou ohraničeny čtyřproudou dopravní komunikací, zbývající ramena trojúhelníku vytvářejí řeky Mže a Radbuza. Jejich soutokem na hranici Štruncových sadů vzniká řeka Berounka. Sady jsou vyhledávaným místem sportovních fanoušků, najdete tu nově zrekonstruovaný fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň.

ZDROJ: www.plzen.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí