zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Prahy 10 si mohou žádat o kompostéry zdarma

14.08.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Obyvatelé Prahy 10 si mohou žádat o kompostéry zdarma

Obyvatelé Prahy 10 si mohou žádat o kompostéry zdarma. Městská část jich získá 700, lidem je na pět let půjčí a pak převede do vlastnictví. Dostanou je koncem léta, informoval ČTK v tiskové zprávě mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Pořízení kompostérů vyjde radnici na 210.000 korun, zbytek nákladů zaplatí z dotace. Na území Prahy 10 jsou i komunitní kompostéry a velká kompostárna, kde lze bioodpad zdarma odevzdat.

"Nádoby na bioodpad lidem pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady," uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO).

Sedmisetlitrové kompostéry z recyklovaného plastu Praha 10 obyvatelům nejprve na pět let zapůjčí a poté je lidem věnuje. Peníze na ně získala z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Od umístění kompostérů také ve školkách a školách si slibuje i osvětu mezi dětmi.

Zájemci musí s městkou částí uzavřít smlouvu o zapůjčení, žádost si mohou podat na internetové adrese www.odpadovecentrum.cz nebo si přihlášku vyzvednout na úřadě.

Kromě této nové možnosti mohou lidé odevzdávat bioodpad na sběrných dvorech a v kompostárně v Dřevčické ulici. Pravidelně jsou na různých místech přistavované také velkoobjemové kontejnery. Ve Vršovicích a Strašnicích fungují také komunitní kompostéry.

Množství odevzdaného bioodpadu v celé Praze roste. Zatímco v roce 2007 Pražané odevzdali na sběrné místo v Malešicích 254,3 tuny bioodpadu, v roce 2013 to bylo již 778,5 tuny. Náklady hlavního města na přistavování kontejnerů na bioodpad, sběrné místo v Malešicích a svoz odpadů ze sběrných dvorů byly v roce 2013 asi 6,7 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí