zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V britské soutěži zvítězil mladý český fotograf přírody

18.10.2015
Příroda
V britské soutěži zvítězil mladý český fotograf přírody

Čtrnáctiletý Čech Ondřej Pelánek zvítězil v kategorii do 18 let v letošním ročníku prestižní mezinárodní soutěže fotografií o přírodě Wildlife Photographer of the Year. Porotu zaujal snímkem bojujících ptáků jespáků. Výsledky letošního 51. ročníku soutěže zveřejnilo pořádající londýnské Přírodovědné muzeum.

Ondřej Pelánek patří spolu se svým otcem Martinem mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické. Oceněný záběr pořídil na poloostrově Varanger v severním Norsku. Jsou na něm dva soupeřící samci jespáka bojovného. "Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal," přiblížil okolnosti pořízení záběru Pelánek.

Ptáci jespáci bojovní žijí přes léto na severu Evropy. Svůj název získali právě podle šarvátek, které samci svádějí v období tokání. Roztahují přitom pernaté límce na svém krku a dělají proti sobě výpady zobákem. Na zimu jespáci odlétají na jih, přičemž pravidelně migrují i přes Českou republiku, kde však nehnízdí.

Mezinárodní soutěž Wildlife Photographer of the Year hodnotí odborná porota ve dvou věkových kategoriích. Na vítěze mladší 18 let čeká kromě ocenění také finanční odměna ve výši tisíc liber.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Český spolek pro péči o životní prostředí
23
4. 2019
23.4.2019 - Seminář, školení
Praha, Státní zdravotní ústav
25
4. 2019
25-26.4.2019 - Konference
Kulturní dům Sokolovna Sušice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí