zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ začíná nabízet fotovoltaické systémy na klíč

27.10.2015
Solární energie
ČEZ začíná nabízet fotovoltaické systémy na klíč

ČEZ dnes oznámil, že začíná domácnostem nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Energetický gigant tím v praxi potvrdil, že trendu decentralizace energetiky může využít i tradiční energetická společnost. Pro rozvoj fotovoltaiky bude klíčové, aby vyhlášky připravované ministrem průmyslu Janem Mládkem a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) neznemožnily nabídky ČEZu ani jeho konkurentů.

ČEZ začal ode dneška nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Zákazníci si tak mohou u firmy objednat vyřízení dokumentace, kompletní technologii (panely, střídač, akumulační nádrž a případně i baterie) a její montáž i údržbu [1].

O dotace na nákup malých fotovoltaických systémů mohou od včerejška žádat domácnosti z programu Nová zelená úsporám. Jak ministerstvo životního prostředí, tak ČEZ svými kroky potvrzují, že v trendu posilování energetické soběstačnosti vidí příležitost a nikoliv hrozbu.

Hnutí DUHA společně s Cechem aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT), jehož členové již léta montují malé fotovoltaické elektrárny na střechy, ale upozorňují, že nadějné vyhlídky domácností mohou zcela zhatit technické vyhlášky, které v současné době připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad i samy energetické společnosti [2], [3]. Divize ČEZ Distribuce při přípravě vyhlášek jistě nepoškodí divizi ČEZ Fotovoltaika, neměla by ovšem bránit ani jiným obchodním modelům, se kterými může přijít konkurence.

Jakub Halamíček, člen předsednictva Komory OZE a místopředseda CAFT, řekl:

"Jsme rádi, že v Česku přestává být fotovoltaika sprostým slovem a branže malých solárních elektráren začíná být zajímavá také pro velké firmy z tradiční energetiky. Zda to ČEZ myslí opravdu vážně se ukáže podle toho, co bude firma hájit na jednáních o připojování a měření: Zda v Česku bude dál platit měření po fázích, na kterém prodělají domácnosti s fotovoltaikou, ale vydělávají distribuční společnosti, nebo zda se po vzoru celé Evropy vrátíme k součtovému měření, jak bylo i u nás dříve zvykem."


Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Nabídka ČEZu je průlomová a potvrzuje tak nové směřování ČEZu, jak o tom už asi rok mluví ředitel Beneš. ČEZ by teď nicméně měl ukázat, že to myslí vážně, a zasadit se o dobrou podobu několika zásadních předpisů: Podpořit zavedení takzvaného součtového měření a možnosti, aby domácnosti mohly malé přebytky dodávat do sítě. V opačném případě bych se nemohl ubránit dojmu, že jde pouze o zelený nátěr zpátečnické firmy."

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:

"Dobrý týden pro obnovitelné zdroje: Ministr Brabec otevřel fotovoltaice dveře v Nové zelené úsporám a teď do ní konečně vstupuje i ČEZ. Věřím, že ČEZ nezneužije své výjimečné pozice vlastníka podstatné části distribuční soustavy ke komplikacím fotovoltaických projektů, které nebudou jeho vlastní."


Kontakty:

Martin Mikeska,
program Energie Hnutí DUHA, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Štěpán Chalupa, předseda Komora OZE, 603 420 387, stepan.chalupa@komoraoze.cz
Jakub Halamíček, Komora OZE a místopředseda CAFT, 724 708 345, jakub.halamicek@ibc-solar.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
10
10. 2017
10-12.10.2017 - Konference
Milovy - Sněžné
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí