zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Papírna Mondi Štětí špatně zabezpečila skladované závadné látky, dostala pokutu 450 tisíc

10.11.2015
Firemní ekologie
Havárie
Chemické látky
Papírna Mondi Štětí špatně zabezpečila skladované závadné látky, dostala pokutu 450 tisíc

Pokutu 450 tisíc korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem papírně Mondi Štětí a.s. Firma porušila celkem tři podmínky platného integrovaného povolení. Nejzávažnějším pochybením bylo dlouhodobé nakládání se závadnými látkami v nedostatečně kontrolovaných a zabezpečených nádržích.

,,Společnost skladovala anorganické sloučeniny k výrobě buničiny ze dřeva i roztoky obsahující lignin a pryskyřici. Uchovávala také ropné látky jako je mazut. U tanků, v nichž látky měla, však v zákonných intervalech neověřovala těsnost. Zjistili jsme také, že některé záchytné jímky pod jednotlivými skladovacími tanky měly porušený plášť. Nebyla tak zajištěna dostatečná ochrana před jejich únikem do okolního prostředí. Některé přitom byly skladovány ve velkých objemech tisíců metrů krychlových," uvedl Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Připomínky ke způsobu skladování závadných látek přitom vznesli inspektoři ČIŽP už při kontrolách v minulosti.

Firma také pochybila při sledování kvality odpadních vod vypouštěných z čistírny. ,,U některých ukazatelů nebyla dodržena předepsaná četnost odběru vzorků," dodal Vacek.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí