zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tiskové prohlášení Koalice proti palmovému oleji k příčinám rozsáhlých požárů v Indonésii

08.11.2015
Obecné
Zemědělství
Tiskové prohlášení Koalice proti palmovému oleji k příčinám rozsáhlých požárů v Indonésii

Důrazně se ohrazujeme proti obsahu reportáží, které jsme v posledních dnech zaznamenali v českých médiích a které se týkají aktuálních rozsáhlých požárů pralesů a krajiny v Indonésii. V reportážích České televize a Českého rozhlasu jsme zachytili zkreslené informace, podle kterých jsou příčinou těchto katastrofických požárů zejména indonéští drobní zemědělci, kteří se takto snaží pro sebe vydobýt další zemědělskou půdu. Koalice proti palmovému oleji se tématu hospodaření s půdou v této části světa zabývá dlouhodobě a podle našich informací z různých indonéských i světových zdrojů je příčin požárů více a velkou roli mezi nimi hrají i obří nadnárodní korporace, které produkují palmový olej a další komodity. Za některými požáry podle našich informací stojí také spekulanti s pozemky, kteří se přeměnou divoké přírody v kulturní krajinu snaží dosáhnout zisku. Nepopíráme, že i místní zemědělci mají na zakládání požárů značný podíl, tvrdíme ale také to, že nejsou zdaleka jediní.

Pro pochopení příčin aktuální situace v Indonésii je třeba zmínit také dlouhodobý kontext nakládání s krajinou v této části světa. Původní indonéský prales se již několik desítek let proměňuje v rozsáhlé plantáže na pěstování surovin určených k výrobě palmového oleje, papíru a celulózy. Plantáže často nahrazují rašeliniště, půda se setrvale odvodňuje a degraduje použitím pesticidů a průmyslových hnojiv. Proto je půda daleko více náchylná k vzniku požárů. K jejich vzniku přispívá také letošní extrémní sucho způsobené klimatickým jeven El Niňo. Vzhledem k tomu, že značné množství požárů vzniká v těsné blízkosti palmových nebo akáciových plantáží velkých korporací, existují silné indicie, že požáry mají sloužit také k získání další půdy a rozšíření aktivit těchto korporací. Takové chování těchto společností je příčinou aktuálního zvýšeného zájmu mnoha organizací a vědců, kterým není lhostejný osud indonéské divoké přírody i místních obyvatel.

Koalice proti palmovému oleji je nezávislá platforma organizací i jednotlivců, která přispívá ke snížení nadbytečné spotřeby palmového oleje v ČR. Za tuto situaci jsme navíc do velké míry zodpovědní i my - široká veřejnost v ČR i celé Evropě - jakožto spotřebitelé palmového oleje, který je obsažen zhruba v polovině všech balených výrobků od potravin až po kosmetiku a čisticí prostředky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí