zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seminář o ochraně pískoven proběhne v Českých Budějovicích

19.11.2015
Příroda
Seminář o ochraně pískoven proběhne v Českých Budějovicích

Ve čtvrtek 19. 11. pořádá Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU odborný seminář, na němž se bude diskutovat o ochraně přírody v pískovnách. Jde o čtvrtý díl volného cyklu seminářů o pískovnách, který zakončí celou sérii. Bude se věnovat především ochraně neživé přírody v pískovnách a také legislativním aspektům přírodě blízké obnovy. Organizátoři očekávají na semináři asi 70 účastníků z celé republiky, kteří se věnují ochraně a obnově pískoven a dalších těžebních prostorů.

,,Těší nás velký zájem, který odborná veřejnost o seminář projevila. Snad i díky akcím tohoto typu se u nás zvolna mění pohled na obnovu území po těžbě. Přibývá projektů, které využívají přírodních procesů, prospívají ohroženým druhům a zároveň šetří finanční prostředky. Právě takové projekty chceme na semináři představit a povzbudit další zájemce o přírodě blízkou obnovu v jejich snažení," říká organizátor semináře Jiří Řehounek z Cally.

Na semináři bude také poprvé představeno druhé vydání knížky ,,Ekologická obnova". Na tomto výrazně upraveném a doplněném vydání pracoval tým 43 autorů poslední půlrok. Publikace shrnuje dosavadní poznatky, které nasbírali vědci a ochránci přírody při projektech přírodě blízké obnovy těžebních prostorů v ČR. Knížka je k dispozici také v pdf (http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#obnova_uzemi).

Ochrana přírodovědně cenných pískoven patří v činnosti sdružení Calla dlouhodobě k prioritám. V posledních letech realizujeme na více lokalitách v Jihočeském kraji zásahy na podporu ohrožených druhů živočichů, především břehulí, obojživelníků nebo blanokřídlého hmyzu. K této problematice vydala Calla také řadu informačních a osvětových materiálů. Na ekoporadnu, kterou provozujeme, se obracejí zájemci o ochranu a obnovu opuštěných těžebních prostorů z celé republiky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí