zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

100 000,-Kč pokuta za výkup kolejnic od fyzických osob

09.12.2015
Odpady
100 000,-Kč pokuta za výkup kolejnic od fyzických osob

Pokutu sto tisíc korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Olomouci společnosti Metalšrot Tlumačov a. s. Firma ve své provozovně v obci Dřevnovice na Prostějovsku celkem čtyřikrát porušila zákon o odpadech.

,,Společnost v průběhu května 2014 vykoupila od fyzických osob 2,3 tuny kolejnic různých délek a přes jednu tunu takzvaných podkladnic, tedy ocelových desek, které se vkládají mezi kolejnice a pražce. Tyto věci přitom sběrny od fyzických osob vykupovat nesmějí. Navíc sběrna za vykoupená zařízení z železniční infrastruktury poskytla peníze v hotovosti. Tím také porušila zákon o odpadech," řekl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.

Inspektoři zároveň zjistili, že firma bez povolení neutříděně shromažďovala odpad kategorie ostatní a nevedla úplnou identifikaci fyzických osob, od kterých odpad vykupovala.,,Protože se firma dopustila hned čtyř porušení zákona o odpadech, podáme ke Krajskému úřadu Olomouckého kraje návrh na odebrání souhlasu s provozováním uvedené sběrny," řekl Pallós.

,,Zákaz výkupu stanovených odpadů od fyzických osob (například umělecká díla, bohoslužebné předměty, průmyslová strojní zařízení či obecně prospěšná zařízení) zjišťujeme poměrně často. Železnice se dlouhodobě potýká s krádežemi kovů. V tomto případě jde o rozsáhlé a evidentní krytí krádeží kolejnic. Proto budeme postupovat velmi přísně. I nadále se budeme intenzivně věnovat této kontrolní činnosti, která pomáhá snížit protiprávní jednání v oblasti sběru a výkupu kovů," komentoval situaci Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

ZDROJ:ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí