zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tvůrce nejrychlejšího elektromobilu Mate Rimac ve společnosti Karla Janečka a Viktora Orbána

10.12.2015
Ekologická auta
Tvůrce nejrychlejšího elektromobilu Mate Rimac ve společnosti Karla Janečka a Viktora Orbána

Chorvatský vynálezce nejrychlejšího elektromobilu na světě ,,Concept One", podnikatel Mate Rimac, je jedním ze 28 nejvlivnějších lidí v Evropě. Vyhlásil ho, společně například s reformátorským maďarským premiérem Viktorem Orbánem, geniálním českým matematikem Karlem Janečkem či nizozemskou princeznou Mabel Orange-Nassavskou, portál Politico.eu, za nímž stojí americký politický mediální obr Politico a jeden z největších evropských vydavatelů Axel Springer.

Rimac se současně stal symbolem chorvatské start-up scény a pro Politico se vyjádřil, že inspiraci pro svoji činnost nachází v Nikolovi Teslovi.

Politico nevybíral lidi výhradně podle vlivu pozice, na níž se nacházejí, a nechtěl vytvořit ani seznam nejpopulárnějších osob Evropské unie, nýbrž seznam těch, kteří jsou nejvlivnější v činnosti, kterou vykonávají. Z toho vyplývá, že Rimac je v současnosti nejvlivnějším Evropanem v oblasti automobilového průmyslu.

Uznání Rimcovi přichází jen několik dní po té, co Google do seznamu 100 největších inovátorů střední a východní Evropy zařadil čtyři Chorvaty: Matiju Kopiće (software pro zemědělství), Jana Jilka (evropská infrastruktura start-upů), Valenta Turkoviće (mobilní WiFi aplikace pro uprchlíky) a Miroslava Vrakiće (elektronický asistent - hlasová kontrola přístrojů pro handicapované osoby).

Zdroj: hospodářský deník ,,Poslovni dnevnik", Záhřeb, 3. prosince 2015
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí