Pátek, 29. března 2024

V LONSKEM ROCE SE STROMY KOLEM SILNIC NEJVICE SAZELY V PARDUBICKEM A USTECKEM KRAJI

V LONSKEM ROCE SE STROMY KOLEM SILNIC NEJVICE SAZELY V PARDUBICKEM A USTECKEM KRAJI

CR/KRAJE - Arnika zpracovala udaje krajskych silnicnich sprav o vykacenych a vysazenych stromech za rok 2014. Vysledek? Od roku 2003 zmizelo od silnic druhych a tretich trid pres 180 000 stromu. Pocet vysazenych stromu za stejne obdobi jen stezi prevysuje 110 000 (1). Za samotny rok 2014 bylo vykaceno 17 000 stromu, zatimco vysazeno jich bylo 13 000. Ve srovnani s predchozimi lety se sazelo pomerne hodne. K tomu, aby byl nahrazen masivni ubytek silnicnich stromoradi v predchozich letech, je vsak jeste daleko. Nedotazene ustanoveni zakona neumoznuje obcim vytvorit fond vyuzivany cilene ve prospech stromu. Chybi take odbornici na udrzbu stromu na spravach silnic. Odstraneni techto nedostatku je podle Arniky cestou k zachovani aleji podel nasich cest a soucasne zajisteni bezpecnosti provozu. (2)

Infografika s udaji o kaceni a vysazovani stromu v krajich za rok 2014 i cele sledovane obdobi 2003-2014 je prilohou teto TZ. Podrobnejsi udaje jsou pak na webu arnika.org

Zda se, ze alespon v nekterych krajich konecne dochazi ke zmene jednostranneho pristupu, kdy se silnicari soustredili predevsim na kaceni, a nevenovali se nove vysadbe. Statisticke udaje poslednich 2 let zacinaji reflektovat cyklus kaceni odumirajicich stromu a vysazovani novych. Je vsak predcasne hovorit o dlouhodobejsim trendu.

,,Dulezitym krokem k ziskani financnich zdroju pro koncepcni vysadbu a udrzbu stromu je vznik ucelove zamerenych fondu. Podle nasich informaci MZP pripravuje navrh, jak umoznit aplikaci soucasneho zneni zakona o ochrane prirody a krajiny tak, aby urady mohly stanovit poplatky za kaceni. Tyto poplatky by pak bylo mozno vyuzit pouze ucelove, a to na opatreni ve prospech drevin," komentuje statistiky vedouci kampane Zachranme stromy RNDr. Marcela Klemensova z Arniky.

V roce 2014 se nejvice sazelo v krajich Pardubickem a Usteckem - v obou krajich vysadili za kazdy vykaceny strom 4 nove. Z pohledu poslednich 11 let dosahly priblizne vyrovnane bilance kraje Stredocesky, Moravskoslezsky, Pardubicky a Jihomoravsky. Situace v Libereckem a Kralovehradeckem kraji se ale nemeni. Silnicni spravy techto kraju patri dlouhodobe k nejhorsim a pocet vykacenych stromu prevysuje vysadbu vice nez desetinasobne. Neni take jasne, zda vsechny stromy byly vysazeny opet okolo silnic nebo na uplne jina mista (1).

Arnika apeluje na spravy silnic, aby venovaly pozornost odbornemu vzdelani zamestnancu, kteri zajistuji udrzbu komunikaci lemovanych vegetaci. Resenim mohou byt odborne kurzy a konzultace s odborniky pri tvorbe projektu a planu udrzby. Cilem by melo byt zajisteni koncepcni pece o stromy v krajine, ktere nemaji jen estetickou funkci, slouzi take ridicum a vyznamna je jejich ekologicka funkce (3).

,,Vysadbe stromu podel silnic nemusi stat v ceste ani problem s vlastnictvim pozemku. S vlastniky je mozne vyjednat souhlas, pozemek odkoupit, pripadne provest smenu za pozemky okolnich obci, kraje nebo statu. Vzdy jde predevsim o vuli k nalezeni kompromisu," dodava mluvci Arniky Jan Vavra (4).

Pozitivnim prikladem mohou byt silnicari z Pardubickeho kraje. Silnicni sprava v roce 2014 ukoncila realizaci projektu ,,Obnova krajinne silnicni vegetace v Pardubickem kraji", jehoz cilem je zachovani drevin podel silnic II. a III. tridy. (5). Dotacnich titulu vyuzivaji take v Moravskoslezskem kraji, kde byl v roce 2014 realizovan projekt vyuzivajici stromu a keru jako izolacniho pasu zachycujiciho prach podel frekventovanych silnic (6). Jihomoravsky kraj realizuje projekt obnovy aleji na Blanensku (7).

K osvedcenym zpusobum, jak je mozne ochranit stromy okolo cest a zaroven ucastniky silnicniho provozu, patri hlavne pravidelne odborne osetrovani stromu, snizeni maximalni rychlosti v aleji nebo zavedeni nove vystrazne znacky ,,Pozor, projizdite aleji" - podobne, jako je tomu v sousednim Nemecku. Navrhy k prirode setrnych opatreni ma Arnika na svem webu (2) a zpracovala i aktualni koncepci stromoradi - jejich zachovani, obnovy a pece o ne, ktera je rovnez ke stazeni (8) a byla zaslana vsem prislusnym ministerstvum a krajum.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů