zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový web pozve milovníky přírody do zajímavých pískoven

22.12.2015
Příroda
Nový web pozve milovníky přírody do zajímavých pískoven

Calla spouští nový web ,,Objevte svou pískovnu" (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu), jehož cílem je přilákat milovníky přírody do pískoven. Bude zaměřený na vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu či fotografování a pozorování přírody.

,,Opuštěné pískovny jsou z pohledu přírodovědce nesmírně zajímavými místy. Často se stávají posledními útočišti ohrožených druhů uprostřed polních či lesních monokultur. Časem však začínají zarůstat a většina těchto druhů z nich opět mizí," říká Jiří Řehounek, který se ochraně přírodovědně cenných pískoven věnuje v neziskové organizaci Calla.

exkurze

Ochránci přírody proto na některých místech přistoupili k aktivní péči o tyto lokality, která zahrnuje např. obnovu hnízdních stěn pro břehule a samotářské včely nebo vytváření tůní pro rozmnožování obojživelníků. Snaží se přitom udržet pestrou mozaiku různorodých stanovišť, včetně tůní, rozvolněných trávníků nebo plošek holého písku. A právě při udržování této mozaiky mohou pomoci i turisté nebo geocacheři.

,,Sešlapávání vegetace v pískovnách dlouhodobě udržuje vzácná stanoviště a pomáhá ohroženým druhům. Návštěvníci pískoven tak s pomocí nového webu spojí příjemné s užitečným. Nejenže se mohou na čerstvém vzduchu věnovat svému koníčku a potkají řadu zajímavých živočichů a rostlin, ale navíc přispějí i k jejich ochraně," vysvětluje Řehounek.

Web obsahuje rubriky zaměřené na různé způsoby objevování přírody - pěší turistiku, cykloturistiku, geocaching či fotografování a pozorování přírody. Zájemci se dozvědí, které lokality mohou navštívit a jaké zajímavé druhy na nich lze pozorovat. Nechybí ani fotografie pískoven či ohrožených druhů, upozornění na informační tabule v pískovnách nebo návrhy výletů po zajímavých místech.

O některá cenná místa se bude samozřejmě Calla i nadále starat. Chcete-li na tuto péči finančně přispět, můžete využít číslo účtu 3202800544/0600. U příspěvků uvádějte variabilní symbol 222, který zaručuje jeho využití při ochraně přírodovědně cenných pískoven.

Kontakty: Jiří Řehounek (Calla) - tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí