zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod

04.01.2016
Čištění odpadních vod
Urbánní ekologie
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod

Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony. ČTK to dnes sdělil místostarosta Juraj Raninec (ODS). Žádosti mohou zájemci podávat od 1. února příštího roku.

Dotace na čističku jsou určeny obyvatelům v okrajových lokalitách, v nichž není technicky možné nebo ekonomicky vhodné budovat veřejnou síť splaškové kanalizace. Jejich obyvatelé se na město často obracejí se žádostí o pomoc. "Půjde o další podpůrný dotační program pro vlastníky objektů pro bydlení a objektů pro rekreaci. Průzkumem bylo zjištěno, že se celkem jedná o cca 170 domácností," dodal Raninec. Žadatelé mají možnost získat na čistírnu od města až 100.000 korun.

V Častolovicích se podle místostarosty projekt osvědčil, využili ho vlastníci více než poloviny z 50 vytipovaných nemovitostí a radnice na dotacích rozdělila 2,3 milionu korun. Připraveno měla pět milionů. "Po této zkušenosti předpokládáme, že nebude naplněn celý objem. Pokud budeme vycházet z toho, co se čerpalo v Častolovicích, tak je to zhruba polovina částky, takže by to mohlo být kolem osmi milionů v průběhu těch tří let," dodal Raninec.

Dotace na domovní čističky ale třeba i na kanalizační přípojky nabízejí obyvatelům také v Jablonci nad Nisou. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení bude příští rok připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Dotace poskytla radnice v letech 2013 a 2014, kdy na 52 projektů rozdělila bezmála tři miliony korun. Letos program vyhlášen nebyl. Nové žádosti začne oddělení dotací přijímat 4. ledna, zájemci mohou o dotaci žádat do 31. října. Realizace je pak možná až do konce října 2017.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí