zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U provozovatele bioplynové stanice našli inspektoři odpad z líhnutí kuřat nebo zahnívající zeleninu. Dostal dvě pokuty v celkové výši 1,4 milionu korun

13.01.2016
Odpady
Zemědělství
Bioplynové stanice
Šlendryján
U provozovatele bioplynové stanice našli inspektoři odpad z líhnutí kuřat nebo zahnívající zeleninu. Dostal dvě pokuty v celkové výši 1,4 milionu korun

Dvě pokuty v celkové výši 1, 4 milionu korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně firmě ZEVO, spol. s r. o. v likvidaci, která provozovala Bioplynovou stanici Velký Karlov na Znojemsku. Společnost několikrát porušila vodní zákon.

V prvním případě byla pokuta 900 tisíc korun uložena za nevyhovující skladování biologického odpadu a umožnění jeho mísení se srážkovými vodami. ,,Při kontrole jsme našli například odpad z líhnutí kuřat uložený v zemní jímce. Dále jsme v objektu zjistili na nezpevněné a nezastřešené ploše zahnívající ovoce, zeleninu a kaly z čistíren odpadních vod. Výluhy z těchto odpadů volně odtékaly na okolní terén." uvedl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Druhou pokutu ve výši 500 tisíc korun dostala firma za to, že neučinila dostatečná opatření, aby nedošlo k úniku závadných látek do půdy. ,,Unikl takto opakovaně například digestát[1] nebo zpracovávaná statková hnojiva," dodal Mikeš.


[1] Digestát - směs kejdy, hnoje a rostlinných zbytků po zpracování v bioplynové stanici.

1 (2).jpg

1 (3).jpg

1 (5).jpg

2 (4).jpg

2 (5).jpg

2 (6).jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí